Opel, modellerinin yüzde 80'ini yenileyecek

Konusu 'Opel' forumundadır ve OrKuN tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Geçtiğimiz yılın sonunda geliştirdiği Yeniden Yapılandırma Planı çerçevesinde Opel’i satmaktan vazgeçen GM, bu markada yeniden gelişimi sağlamak için düğmeye bastı. GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, 2014 yılına kadar Opel’e 11 milyar Euro yatırım yapılmasının planlandığını söyleyerek, “Bu gelişme, önümüzdeki 2 yıl içinde ürün gamımızı yüzde 80 yenileyebileceğimiz yeni bir ürün atağı planlayabilmemizi sağladı” dedi.

  Yeni Corsa’nın Frankfurt’ta gerçekleştirilen basın lansmanında, gazetecilerin geçtiğimiz hafta belirlenen Opel’in yeni kalkınma planıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Özcan Keklik, “Opel markasının Avrupa’da bağımsızlığını sağlamayı amaçlayan bu plan, agresif ürünler, yeni yatırımlar ve kapasite küçültmeyle, Opel’de sağlam ve bağımsız bir yapının oluşturulması hedefleniyor. Bunun için de, yüksek yakıt tasarrufu teknolojisi temel alınmış agresif ürünler, rekabete dayanan fiyat yapısı ve merkez dışında operasyon yürütebilecek bir yönetim ekibi oluşturulacak” dedi.

  Ampera’dan küçüğü geliyor
  Gelişmeyi sürdürmek için 2014 yılına kadar Opel’de gerçekleştirilecek olan 11 milyar Euro’luk yatırımla modellerde sadece görsel açıdan yenilenme gerçekleşmeyeceğine de dikkat çeken Keklik, “Bu yatırımlar aynı zamanda yeni ve çevreci teknolojileri de içerecek. 2011’de Ampera ile başlayacak olan geliştirilmiş menzilli elektrikli araç atağı, daha ufak boyutlu elektrikli araçlarla devam edecek. Buna paralel olarak LPG ve CNG motor sistemleri ve start -stop gibi teknolojiler içeren modeller de satışa sunulacak” dedi.

  Yüzde 20 küçülüyor
  Geçtiğimiz yılın sonunda, Antwerp de bulunan üretim tesislerini kapatma kararı alıp, yeniden yapılandırma için 3,3 milyar Euro’luk nakite ihtiyaç olduğunun belirlendiğini de hatırlatan Keklik, “Opel’de yüzde 20 küçülme kararı alan GM, yenilenen Corsa’da dahil olmak üzere daha şimdiden 600 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdi. Ayrıca nakit akışını sürdürmek adına 650 milyon Euro’luk ek bir destek de sağladı. Geriye kalan 2,7 milyar Euro’luk nakit desteğini sağlamak için de hükümetler ve Avrupa’daki sendikalarla görüşmeler devam ediyor” dedi.
  Avrupa’da otomotiv pazarının bu yıl, 2007’ye oranla yüzde 25 küçülme beklendiğine de değinen Keklik, “Karşılaşmış olduğumuz bu pazar gerçeği, eski olumlu tabloya ne zaman dönüleceği konusunda öngörü de bulunulmasını da imkansız kılıyor. Yeniden yapılanmak için Avrupa genelinde mevcut 48 bin çalışandan 8 bin 300’ünün iş akdi sonlandırılacak” diye konuştu.

  Yeni Corsa’da fiyat 27 bin TL’den başlıyor
  2010 yılında yüzde 2.4’le Avrupa’nın en az arızalanan aracı (Dekra 2010 Raporu) seçilen Opel Corsa’nın yakıt tüketimi düşürülüp, motor çekiş gücü artırılmış dördüncü jenerasyonu, 27 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Türkiye’deki satış fiyatı 40 bin TL’ye kadar ulaşan Yeni Corsa’da, yakıt tüketimini yüzde 13’e varan oranda azaltan geliştirilmiş güç aktarım ünitelerinin yanı sıra, şasi ve yeni bir direksiyon kalibrasyonu da bulunuyor.
  Basın lansmanı Frankfurt’ta gerçekleştirilen Yeni Corsa’da, Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL), ısıtmalı direksiyon simidi, Yokuşta Kalkış Yardımcısı, Panoramik tavan ve Opel’e özel FlexFix entegre bisiklet taşıyıcı gibi yenilikçi teknolojiler de yer alıyor. Bugüne kadar toplam satış adedi 11 milyon adete ulaşan Corsa’nın 4’ncü jenerasyonunda manuel ve otomatik vitesli 1.0, 1.2 ve 1.4 litrelik benzinli motorların yanı sıra 1.3 EcoFlex dizel motor seçeneği de bulunuyor. Benzinli araçların 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi, 5 ile 5.5 litre olurken, karbondioksit (CO2) salınımları ise kilometrede 117 ile 129 gram aralığında kalıyor. EcoFlex dizel motorlu modelde ise CO2 salınımı, kilometrede 98 grama, yakıt tüketimi de 100 kilometrede 3.7 litreye kadar düşüyor. Coupe tarzı üç kapı ve beş kapı seçeneği de bulunan yeni Corsa’da, amortisörler, yaylar, dengeleme çubukları, arka aks, elektrikli direksiyon kutusu ve kalibrasyon yazılımı da yenilendi.
  22.02.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş