Opel Flextreme tasarım ödülünü kazandı

Konusu 'Opel' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Opel Flextreme konsept otomobil, tüm dikkatleri üzerinde toplayan, olağanüstü tasarımı ile uluslararası bir jüri tarafından kabul edilerek, Singapur’da yapılan bir seremoni ile prestijli kırmızı nokta ödülünü aldı.

  [​IMG]

  İnovasyon ve işlevsel özellikler, model tasarımı ve çevresel bilinç ile birleşiyor…
  Almanya’nın Kuzey Ren Westphalia bölgesindeki Tasarım Merkezi’nin sponsorluğu altında 1955’ten beri tahsis edilen Uluslararası Kırmızı Nokta Tasarım Ödülü, dünyanın en büyük ve en ünlü tasarım ödülleri arasında derecelendiriliyor. Kırmızı Nokta Ödülü “gelecekte dünyamızı geliştirme ve iyileştirme gücüne sahip olan” en iyi tasarım konseptine verilmektedir. Bu ödül, kriterlerini inovasyon derecesi, işlevsel özellikler ve kaliteye dayandıran uluslararası tasarım uzmanlarından oluşan bir grup tarafından verilmektedir. 2007’de bu prestijli ödülü Saab Aero X konsept otomobil kazandı.

  Singapur’da Kırmızı Nokta Tasarım Ödülü Başkanı Ken Koo; “Yüksek sayıda kaliteli ürün katılımları, bu yarışmanın son derecede çekişmeli ve iddialı geçmesine yol açtı. Sonuçta kırmızı nokta ödülünü kazanabilmek, her yönü ile olağanüstü bir başarıdır. Opel ve General Motors’u kutluyoruz.” dedi.
  Opel Flextreme, General Motors’un Avrupa Tasarım Merkezi’nde tasarlandı. 2007’de Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) ilk prömiyeri yapıldı. Bu otomobil, mono-kabin segmentinde geleceğin tasarımına yönelik bir çalışmadır. Alternatif enerjili propülsiyon sistemini yeni ve cesur bir model tasarımı ile birleştirmektedir. Opel, mono-kabinler alanında Avrupa’nın lideridir. Meriva ve Zafira ile, bu segmentin öncülük kazanmasını destekledi.
  Flextreme, GME Tasarım Başkan Yardımcısı Marks Adams’ın yönetimi altında Opel markası tarafından tanıtılan yeni tasarım dilini kullanmaktadır. Bu yeni tasarım anlatımı, ilk kez Insignia ile piyasaya getirildi. İç-mekana rahat, konforlu bir giriş sağlayan, arkadan-menteşeli “Flex kapılar”, geniş bir saydam tavan, yandan açılan ve yukarı doğru savrulan ikili arka-bagaj kapıları ile Flextreme, Opel’in dikkat çekici tasarımları olan esnek ve pratik, kullanışlı karoser konseptleri geleneğini temsil etmektedir.

  Bu konsept otomobil; GM’in yenilikçi, yepyeni bir değişim ve dönüşüm yaratan, yakın zamanlarda Chevrolet Volt ile vitrine çıkartılan, menzil-arttırıcı elektrikli araç teknolojisi sistemi özelliğini üzerinde taşımaktadır. Lityum-iyon aküden güç alan bir elektrik motoru; Opel’in bu konsept otomobilini, yalnızca-elektrik-enerjisi tahrikli olarak 55 km’ye kadar çıkartmaktadır. 1.3 turbo-dizel motoru daha uzun kilometre yapmasına olanak sağlarken, akünün enerjisi tükendiği zaman, bir elektrik jeneratörünü çalıştırmak için kullanılmaktadır. Bu sistem, otomobilin yüzlerce ek kilometre yapması için güç sağlamak üzere ek elektrik enerjisi üretebilmektedir..
  12.12.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş