Önlem paketi, otomotivde üretimi canlandırmaz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Uludağ Taşıt Araçları
  ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Ferit Sünneli, hayata geçirilen 4. ekonomik önlem paketinin, otomotiv sektöründe 120 bin araç stokunu eritmenin dışında yan sanayi, üretim ve işsizliğe faydalı olacağını düşünmediğini belirtti.

  Sünneli, dün yaptığı açıklamada, 3 aylık süreyi öngören ÖTV indirimini, "Bir otomobilin patlak 4 lastiğinden birini değiştirerek yola devam etmeye" benzetti. Sünneli, patlak 4 lastikten en az üçünü değiştirmeden sağlıklı olarak hareket edilemeyeceğini söyledi. Sünneli sözlerini şöyle sürdürdü: "ÖTV indiriminin son bulacağı 15 Haziran'dan sonra otomotiv sektörü 15 Mart öncesini arayabilir. Çünkü o zamana kadar otomobil almayı planlayan çok az kişi kalmış olacak. 15 Haziran'dan sonra kime araç satacaksınız. Bu durumda yan sanayi üreticileri ne yapacak? Bu yüzden 3 aylık paketin üretimi canlandıracak önlem olmadığını düşünüyoruz" dedi.
  Daha ciddi önlemler gerekiyor

  Otomotiv firmalarının bulunduğu sanayi bölgelerinin terk edilmiş kasaba gibi olduğunu öne süren Ferit Sünneli, "Bu önlem paketinin 120 bin araç stokunu eritmesinden başka yan sanayie, üretime, işsizliğe faydalı olacağını düşünmüyorum. İşsizliğe, üretime derman olabilmesi için endüstriyi ayağa kaldıracak önlemlerle desteklenmesi gerekir. Avrupa ülkeleri inanılmaz önlemler aldı. Halen aldıkları önlemlerin uzatılabileceğini açıklıyorlar. Biz 3 ayla sınırlı tutuyoruz. İstihdamda, vergide, ihracatta, ödemeler dengesinde şampiyon endüstri olan otomotiv sektörü daha ciddi önlemlerle desteklenmeli" diye konuştu..
  23.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş