Olympos Milli Parkı

Konusu 'Antalya' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Olympos Milli Parkı
  Batı Toroslar’ın genç dağlar kuşağını içine alan yörenin jeolojik yapısı, genellikle kalker ve serpantin kayaçlarından meydana gelir.

  Akdeniz Bölgesi’nin bütün ekolojik şartlarına sahip sahada, bitki örtüsü deniz kıyısında fıstık çamları ile başlar. Yükseldikçe kızılçam, karaçam ve 1000 m.’nin üstünde sedir ağaçları görülür. Park sınırları içinde bine yakın bitki türü ve bunların içinde de 21 endemik türün bulunuşu, milli parkın tür yönünden çeşitliliğini göstermektedir. Alanda ayı, dağkeçisi, yaban domuzu, tilki, çakal, kurt, sansar ile çeşitli kuş ve balık türleri yaban hayatının bireyleridir.

  Antik çağlarda Likya olarak bilinen bölgenin doğusunda yer alan milli park, tarih öncesi dönemlerden itibaren iskan bölgesi olmuştur. Sahilin kuzeyindeki Beldibi Mağarası’ndaki buluntular bunu ispatlamaktadır. Milli parkın en önemli yerleşim yerleri; M.Ö. VII. yüzyılda Rodos Kolonisi olarak kurulan Phaselis (Tekirova) ve Olympos şehirleridir.turkeyarena.com Ayrıca Kemer yakınlarında Idyros, Adrasan Limanı ve Gagai diğer tarihi yerleşimlerdir.

  Olympos’un birkaç kilometre batısındaki dağlık arazide kalker ve serpantin formasyonları kontağındaki çatlaklardan çıkan ve “Likya’nın sönmeyen ateşi” diye adlandırılan doğalgaz, yüzyıllardır yanmakta ve Bellerophentes mitosuna Chimaira (Yanar Taş) adıyla geçerek yöreye mitolojik değer kazandırmaktadır.

  Akdeniz Bölgesi iklim şartlarına sahip alanda yılın 7-8 ayında her türlü deniz sporları, piknik, kamp, yürüyüş yapılabilir ve arkeolojik alanlar gezilebilir. Kındılçeşme günübirlik kamp alanı ile Büyükçaltıcak, Küçükçaltıcak, Topçam günübirlik alanlarından faydalanılabilir. Milli park içinde otel, motel ve kamp alanları vardır.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

 3. EmRe Well-Known Member

  tarih ve doğa içiçe harika bi yermiş gerçekten, şehrin merkezine gidiyoruz otele kapanıp tatil yaptık diyoruz böyle harika yerlerden haberimiz bile olmuyor, bundan sonra tatile çıkmadan gamzenin gideceğim yerle ilgili konularını araştırıp gideceğim, teşekkurler gamze tpx
   
 4. ot-gu Genel Sorumlu

  ilk ve özellikle son resimdeki manzara harika tpx fotoğrafı çeken kişiyide kutlarım.
   

Sayfayı Paylaş