Olumlu kredi geçmişi yaratmak

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  OLUMLU KREDi GEÇMİŞİ YARATMAK

  Firmaların açısından kredi geçmişinizin olmaması ile kötü kredi geçmişiniz olması arasında uygulamada fark yoktur. Finansal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz bile bu olumsuz kanıyı değiştirmez. Bu yüzden kredi geçmişi yaratmanın ilk basamağı bir kredi kartı edinmektir.

  Kredi kartları kadar etkin olmasa da telefon, su, elektrik, kablolu yayınlar gibi periyodik ödemeler de kredi geçmişi yaratmanızı sağlar. Faturalarınızı zamanında ve eksiksiz ödeyerek finansal sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi göstererek kredi notu veren şirketlerin hakkınızda olumlu kredi notu vermesini sağlayabilirsiniz.

  Kredi geçmişiniz kötü ise kredi kartı, kredi alırken, ev kiralarken hatta cep telefonu alırken bile problemlerle karşılaşırsınız. Kredi notunuz kötü olarak verilirse, bunu iyiye çevirmek yaklaşık 7 yıl sürer. Eğer kötü kredi notunuza rağmen kredi kartı almayı başarırsanız, kartı veren firma çok yüksek kredi faizi uygulayacaktır. Kredi notu 'kötü' olan bir başvuru sahibine kredi vermek 'yüksek riskli' olarak kabul edilir, bankalar ya da kredi kuruluşları risklerini azaltabilmek için yüksek faiz uygularlar.


  Bütçe Yapmanın Avantajları
  Bütün ödemelerinizi içeren gerçekçi bir bütçe yapmak için zaman ayırın. Ödemelerinizi takip edin ve bütçenizin geçmiş aylarla karşılaştırmasını yaparak gerekirse harcamalarınızı yeniden düzenleyin. Ödeme güçlüğüne düşmemek için en iyi yol toplam kredi ödemenizi aylık net gelirinizin %10'unu aşmayacak şekilde sınırlandırmaktır. Örneğin; aylık net geliriniz 800$ ise aylık kredi borcu ödemeniz 80$'ı geçmesin. Bu kredi ödemelerine kredi kartınızın borcu da dahildir, çünkü sonuçta kredi kartı ile kullandığınız para da borçtur. Düzenli ya da beklenmedik tüm ödemelere karşı hazırlıklı olmak kredi geçmişinizin temiz kalmasını ve kredi limitinizin artmasını garantilemenin en iyi yoludur.


  Limitinizi Sınırlayın
  Kredi limitiniz, krediyi veren şirketin sizin geliriniz ve kredi geçmişinize dayanarak size vermeye hazırlandığı maksimum miktardır. Mümkün olduğunca bu limitinizin tamamını kullanmamaya çalışın. Kendinize limitinizin altında bir limit koyarak araba tamiri veya sağlık giderleri gibi beklenmedik ödemeler çıktığında zor durumda kalmayın. Her ne kadar, başvuruda bulununca şirketler limit arttırma konusunda olumlu yaklaşsa da, böyle bir talepte bulunmak mecburiyetinde kalmamakta yarar var. Kredi limitinizi aşmanız ise sözleşme kurallarına uymamanız olarak değerlendirilerek limit aşım ücreti tahsil edilmesine ya da hesabınızın dondurulmasına veya kapatılmasına yol açacaktır.


  Her Zaman Vaktinde Ödeyin
  Evinize kredi kartı ödemesi veya bir fatura geldiğinde en önemli kısım son ödeme tarihidir. İster borcunuzun tamamını isterseniz asgari ödeme miktarını ödeyin, önemli olan gönderdiğiniz ödemenin son ödeme tarihinde alacaklı kurumun elinde olmasıdır. Aksi takdirde gecikme faizi uygulanır ve kredi geçmişinize olumsuz şekilde işlenecektir. Ayrıca gecikme faizi dışında gecikme ücreti de tahsil edileceği için zamanında ödeme yapmamak pahalıya mal olacaktır. Hesabınızın ödeme günü sizin açınızdan elverişsiz bir güne denk geliyorsa, şirketi bu durumdan haberdar ederek aylık ödeme tarihinizi değiştirebilirsiniz.


  Asgari Ödeme Miktarı
  Hesap bildirim cetvelinde bildirilen asgari ödeme miktarı, krediyi veren kuruluşun o ay için kabul edeceği minimum ödeme tutarıdır. Her ay en az asgari ödeme tutarını ödemek üzere hazırlıklı olmalısınız. Eğer daha az faiz vermek ya da bir sonraki ay daha fazla harcama yapmak istiyorsanız, asgari ödeme miktarının üzerinde ödeme yapmalısınız. Zira kredi kartı veren şirketler kullanmakta olduğunuz kredi miktarı için faiz uygulamaktadır, şayet ödeme gününde ay içinde yaptığınız harcamanın tamamını öderseniz hiç kredi kullanmamış olursunuz dolayısıyla da hiç faiz ödemezsiniz.


  İletişimde Olun
  Eğer adınızı, adresinizi veya işyerinizi değiştirirseniz, değişiklikleri kredi kullandığınız şirkete hemen bildirin. Eski adresinize gönderilen oradan da yeni adresinize yönlendirilen hesap bildirim cetveli size ulaştığında kartınızın son ödeme tarihi geçmiş olabilir. Bu durumda geç yapacağınız ödeme kredi geçmişinizi lekeleyecektir. Bu yüzden değişen bilgilerinizi sonra değil önceden bildirmenizde yarar var. Ayrıca, herhangi bir sebeple ödeme yapamayacak durumda olursanız kredi veren kurumla görüşün, çünkü hem sizi hem de şirketi memnun edecek ödeme seçenekleri sunabilirler. Böylece hem sıkıntıya düşmeden borcunuzu ödemiş hem de kredi geçmişinizi lekelememiş olursunuz.
   


Sayfayı Paylaş