Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 15 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ölüdeniz Gezilecek Yerler
  Kelebekler Vadisi
  Fethiye`nin en çarpıcı yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi,iki yüksek dağın çevrelediği dar uzun yemyeşil bir vadidir. Babadağ`ın eteklerinde bulunan vadi, 1995 yılında birinci derece sit alanı ilan edilmiş ve hertürlü yapılanmaya kapatılmıştır.

  Kayalıklar arasında bulunan ve çam ağaçları ile kaplı olan bu vadide,heryeri bir şal gibi örten milyonlarca kelebek bulunmaktadır. Bir ses ve bir hareketle hemencecik havalanıveren bu kelebekler gökyüzünü bir bulut gibi kaplar. Burada ilkbahardan itibaren 9,10 ay boyunca otuz tür gündüz kelebeğinin, kırk türde gece kelebeğinin yaşam sürecini izlemek mümkündür. Vadinin içinde biri şelale biride Faralya köyü`ne çıkan iki de patika yol bulunmaktadır.​

  Kumsalında bir kır lokantasından başka herhangi bir konaklama tesisi bulunmayan Kelebekler vadisi`ne Ölüdeniz`den kalkan tekneler ile yada kiralayacağınız özel bir tekne ile yarım saatte ulaşabilirsiniz.

  Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanısıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle, işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.

  Aktiviteleri açısından da dikkat çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu bir çok eğitmen ve uzman dersler ve seminerler düzenlenir. "Kelebekler Okulu Projesi" olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğal duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir.turkeyarena.net Ücretsiz olarak düzenlenmiş atölyeler arasında bu yıla kadar, sanatsal aktivite ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, elbecerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi (kadim bilgelik öğretileri) vb. bulunmaktadır.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  Gemiler Adası
  Fethiye Ölüdeniz beldesinde batısında ve takriben 7 km. uzağındadır. Adada M.S. 5-13. yüzyıllarda yapıldığı anlaşılan Bizans ve Roma devirlerine ait ev, depo, sarnıç ve kilise kalıntıları bulunmaktadır. Gemile Adası, koruması gerekli tarihi değerlerden biridir.
  [​IMG]

  Ölüdeniz'de günübirlik deniz turları
  Fethiye sahilinde ve Ölüdeniz sahilinde bulunan teknelerle yapılan gezilerde Aya Nikola Adası, Gemile Koyu, Karacaören, 12 adalar ve Göcek'i gezmek mümkündür.
   

Sayfayı Paylaş