Oltu Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Oltu Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Pembe pireotu, Pyrethrum roseum, Chrysanthemum coccineum

  Oltuotu: Bileşikgiller familyasından; Doğu Anadolu'da yetişen, 60 cm kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri dil biçiminde olup, gül rengindedir. Çiçeklerin bileşiminde %5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür.

  Yetiştirildiği Yerler: Anayurdu Kafkasya olup ülkemizde Erzurum yaylalarında yetişmektedir.

  Oltu Otunun Faydaları:Bit, pire, tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır. İçeriğinde bulunan Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için az zehirlidir. Piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir. Bu nedenle diğer ismi pireotudur. Pireotunun çiçekleri toplanır ve kurutulur. Bu kurutulan çiçekleri el değirmenlerinde öğütülüp toz haline getirilir.turkeyarena.net Toz haline getirilen bu ilaç özellikle pirelere ve öteki böceklere (sözgelişi hamamböceği, tahtakurusu, kene, karınca ve örümceklere) karşı evlerde gerekli yerlere serpilerek kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Oltu Otu Nasıl Kullanılır? Çiçekli bitki kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılır. Bu toz Oltu Tozu olarak da bilinmektedir. Toz halinde bit, pire ve böceklerin olduğu yere serpilir.

   

Sayfayı Paylaş