Ölen belediye başkanının yerine kim geçer?

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Belediye başkanlığının herhangi bir sebeple boşalması ve yeni belediye başkanının seçimi;

  Belediye başkanlığı, ölüm ve istifa hallerinde kendiliğinden sona erer. Peki belediye başkanlığının düşmesi veya kendiliğinden sona ermesi durumunda o il veya ilçeye kim başkanlık yapıyor yeni başkan nasıl seçiliyor tüm bu soruların cevabını konumuzda bulacaksınız;

  Belediye başkanının geçerli sebeple başkanlığı sona erdiğinde yeni belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir.

  Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır.
   


Sayfayı Paylaş