Okul Öncesi Resim Eğitimi

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çocuklar için Okul Öncesinde Resim Eğitimi
  Çocuklarımıza okul öncesi anaokulu veya evde resim eğitimi

  1) Karalama dönemi (1-4) yaş arası
  Çocuklar bu yaşlar arasında gelişi güzel çizimler yaparlar Resimler daha çok oyun amaçlıdır. Çizgiler,t ren rayı vb dir.

  2) Şema öncesi dönem (4-7) yaş arası
  Üç yaş çocuğu tipik yuvarlak kafa çizebilir İnsan çiz değince baş ve ayakları olan insan çizebilirler. Yüz hatlarını belirleyebilir. Dört yaş çocuğu kolları ve bacakları olan çöp adam çizebilirler. Beş yaşındaki çocuğunun yaptığı insan ve evler daha belirgin olmaktadır. Altı yaş çocuğunun yaptığı resimler de artık yavaş yavaş konuda vardır. Resimlerde yer zemini çizgisi mevcuttur. Resimlerde saydamlık da vardır. Örneğin ev çizimlerinde evin içindeki eşyalarında çiziliyor olması gibi.

  3) Renklerin anlamları (4-7) yaş arası
  Dört beş yaşlarındaki çocuklar genelde renk ayrımı yapmadan resmi boyarlar. Bu yaşlarda ana ve ara renkleri öğrenebilirler. Mutlu resimlerde genelde sarı renk, üzüntülü resimlerde genelde kahverengi renk daha ağırlıktadır. Unutulmamalıdır ki çocuk hangi rengi seviyorsa, resimlerde ağırlık o renge doğrudur. Resimlerde ağırlık kırmızı renkse iddiacılığı ve saldırganlığı temsil eder Pembe, sarı, turuncugibi sıcak renkleri seçen çocuklar sevecen, uyumlu, işbirlikçi dir. Siyah, mavi,yeşil, kahverengi gibi soğuk renkleri seçen çocuklar, baskıcı aile ortamında yetişen iddiacı, çekingen, güçlükle kontrol edilen, uyumsuz, gerçek duygularını bastıran çocukları temsil edebilir.

  4) Şematik dönem (7-9) yaşları arası
  Resimler daha belirgin ve ayrıntılıdır. İlk bakışta resmin ne olduğu kolaylıkla anlaşıla bilinir. Resimler daha gerçekçidir. Resimde mekansal ilişki vardır. Çocuklar yer çizgisi kullanırlar. Yer çizgisi çocuğun kendisi ve çevresiyle olan ilişkinin boyutunu temsil eder. Bu dönemde kuşbakışı resim çizimleri ağırlıktadır.

  5) Gerçekçilik dönemi (9-12) yaşları arası
  Bu dönemde resimlerde daha ayrıntılı çizimler ve gerçekçi bir yaklaşım görülür. Resim konularında kızlar ve erkekler arasında farklılıklar gözlemlenir. Kız çocukları daha çok bebek resmi, portreler, elbiselerer kek çocukları ise araba, gemi, uçak çizerler. Resimleri beğenmeme, aşırı hassasiyet ve kendini ifade güçlüğü görülür.

  6) Doğalcılık dönemi (12-14) yaşları arası
  Nesneler orantılıdır. Resimler perspektiftir. Yakın çevrede gördüğü objelerin orantılarını, boyutlarını ve derinliklerini çizgileriyle yansıtmaya çalışır. Renkleri ise en iyi şekilde kullanırlar.
   


Sayfayı Paylaş