Öksürük Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Öksürük Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Tussilago farfara, Coltsfoot, Tussilage pas-d’ane

  Öksürük Otu: Bileşikgiller familyasından; yurdumuzda gevşek topraklı ve nemli sırtlarda yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları dairemsi-köşeli, etlice ve alt yüzü sık tüylü, beyaz görünüştedir. Yapraklarında müsilaj, acı bir glikozit, tanen, inülin, şekerler ve fitosterol vardır. Çiçeklerinde de aynı maddeler ve bunlara ilave olarak da uçucu bir yağ vardır. Ev ilaçlarında yaprakları ve çiçekleri kullanılır.

  Yetiştirildiği Yerler: Avrupa, Türkiye, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna ve Rusya da yetişir, kuzey Amerika ve Avustralya da yabani olarak yetişmektedir.

  Toplanması-Saklanması: Çiçekleri tam açmadan önce toplanıp gölgede kurutulur. Yaprakları ilkbahar sonu ile yaz başında toplanıp kıyılır ve kurutulur.

  Öksürük Otunun Faydaları
  • Bronşları açar.
  • Balgam söker.
  • Öksürüğü keser.
  • Göğsü yumuşatır.
  • Nezle ve gribe karşı etkili olur.
  • Kronik ve akut bronşite karşı etkilidir.
  • Öksürükotu kaynama suyuyla yapılan kompresler, yılancık çıbanlarında kullanılır.
  • Diğer solunum yolu hastalıklarında da yumuşatıcı olarak faydası görülür.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Öksürük Otu Nasıl Kullanılır? 1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak-çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10 dakika süreyle demlendirmeden sonra hazırlanan çay, günde üç kez, sıcak olarak birer bardak içilir.​

  Öksürük Çayı: Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri, ve dar yapraklı sinirli ot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak, eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.

  Lapa Kompresi: Taze yapraklar, iyice kaynadıktan sonra merdane ile ezilir ve hasta bölgeye uygulanır. Sıcak kalması için, kompresin üstü iyice örtülmelidir.
   
 3. Berra Well-Known Member

  sitenizi çok beğendim teşekkürler harika bilgiler var
   

Sayfayı Paylaş