Ökse Otu Neye Gelir, Ökse Otu Neye Yarar

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ökse Otu Neye Gelir, Ökse Otu Neye Yarar
  Nabzı yükseltir. Hafif uyku verir. Bilinci uyuşturur. Çarpıntıyı hafifletir. Kalbin atışlarını artırır. Metabolizmayı düzene sokar. Damar sertliğine karşı yararlıdır. Damar kireçlenmesinde faydalıdır. Kabız yapıcı etkisi ile ishali keser. Hazmı kolaylaştırır ve spazmları giderir. İdrar söktürücüdür. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır. Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir. Kansere karşı koruyucu ve kanserde tedaviyi destekleyicidir. Yüksek tansiyonu düşürür ve yüksek tansiyona bağlı şikayetleri giderir.

  Kurutulmuş dal, yaprak ve meyveleri kullanılır. Zehirli maddeler içerir ve içerdiği zehirin gücü üzerinde bulunduğu ağaca göre değişir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

  1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakçık ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirerek hazırlanan çay, günde üç kez içilir.

  Uyarı: Ökseotunun meyveleri kullanılmamalıdır. Fazla kullanıldığı takdirde zararlıdır. Ham ökse otu kullanılmamalıdır. Ölüme dek varan riskleri vardır.
   


Sayfayı Paylaş