Öğretim İlke ve Yöntemleri Konulu Kompozisyon

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Öğretim İlke ve Yöntemleri Konulu Kompozisyon
  SİSTEMLER VE YÖNTEMLER
  Eğitim, insanın bireysel ve sosyal gelişimini ve yeterliliğini sağlamak amacıyla, belirli bir ortamda oluşturulan bir süreçtir. Öğretim ise, eğitimi ve öğrenmeyi kolaylaştıran öğrenme faaliyetleridir.

  İnsanın hayatı boyunca eğitime ihtiyacı vardır. Bilindiği gibi ilk eğitim ailede başlar ve okulda devam eder. Bu nedenle okullar ve uyguladıkları öğretim, insanın hayatını, yaşantısını ve davranışlarını etkiler. Geçmişten bugüne dek birçok öğretim ilkesi uygulanmıştır. Öğretmen merkezli öğrenim yerini artık öğrenci merkezli öğrenime bırakmıştır. Değişmeyen ve değişmesi de zaman alacak bir sistem vardır ki o da öss. Kısaca öss.’yi tanımlayacak olursak, insan hayatını etkileyen, 180 dakikalık bir hayat koşusu yani üniversiteye yerleşme sınavıdır. Ne yazık ki her yıl binlerce genç hayallerini ertelemek ya da istemedikleri bölümlere gitmek durumunda kalmıştır. Gerçek şudur ki, insan hayatı 180 dakikaya sığdırılamaz.turkeyarena.net Üniversite, başarının kapılarını aralayan sadece bir araçtır. O araç iyi kullanılmazsa, hiçbir işe yaramayabilir.

  İnsanlar, aileden çok okulda vakit geçirirler. Bu bakımdan okuldan alınan eğitim de çok önemlidir. İyi bir eğitim, iyi bir yaşam demektir. Öğretmenler de eğitim ve öğretim de önemli bir yere sahiptir. Ünlü düşünür Ruffini’nin de dediği gibi “ Öğretmen mum gibidir, kendini tüketerek başkasına ışık verir.”
   


Sayfayı Paylaş