Öğrencilerden Küçük İpuçları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Öğrencilerden Küçük İpuçları


  Hesabınızın kontrolünü yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizin veya bankanızın hata yapmadığını teyit etmek için kayıtlarınızı gözden geçirin.


  Hesabınızı ilgilendirebilecek eyalet yasalarını mutlaka öğrenin. Örneğin; New York eyaletinin yasalarına göre beş yıl boyunca hiç para hareketi olmayan 'Certificate of Deposit' (mevduat sertifikası) hesabı kapatılmış sayılır.


  Genelde bankaların ATM'den günlük para çekme limiti vardır. Fazla nakte ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, tedbirli davranmanız gerekebilir.


  Aynı sistemde olmak şartıyla başka bir bankanın ATM'sinden para çekebilirsiniz, ancak bu durumda hem kendi bankanıza hem de diğer bankaya masraf ödersiniz.


  Harcamalarınız nakitle ödemek kayıt tutmanızı gerektirmeyeceği için daha pratik gelebilir. Ancak aldığınız ürünle ilgili bir problem çıkarsa satış fişi (receipt) istenecektir. Eğer alışverişinizi kredi kartı veya banka kartı (debit card) ile yaparsanız, kartın kayıt fişi yeterli olacaktır çünkü kredi kartınızla yaptığınız her harcama kayıtlıdır.


  Faturalarınızı zamanında ödeyiniz, aksi takdirde gecikme ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca geç ödediğiniz her fatura kredi geçmişiniz için çok büyük bir eksi puan olacaktır.


  Hesabınızdan otomatik ödeme 'auto debits' emri verirken dikkatli olmalısınız. Çünkü otomatik ödeme yapılmasını istediğiniz firmaya hesabınızdan araştırılmaksızın talep ettiği para ödenecektir. Otomatik ödeme emri sayesinde müşterilerinden fazla para alan veya dolandıran firmalar olmuştur.
   


Sayfayı Paylaş