Ocellatus (Lamprologus ocellatus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ocellatus (Lamprologus ocellatus)
  Latince Adı: Lamprologus ocellatus

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganyika Gölü'nün boş salyangoz kabuklarıyla dolu dip kesimi.

  Beslenme Biçimi: Etçil. Protein ağırlıklı kuru yemlerin yanında, su piresi ve sivrinsinek lavrası da verilmesi kondisyon arttıracaktır.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

  Yüzme Seviyesi: Taban

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dahairi olur ve dorsal yüzgeçlerinin ucunda sarılık bulunur.

  [​IMG]

  Üreme: Erkekler 5'e kadar dişiyle çiftleşebilir. 1 erkek, 5 dişi şeklinde bakılabilir. Her balığa en az bir kabuk düşecek şekilde, kuma gömülmüş ağzı dışarıda deniz kabukları konulmalıdır. Bu kabukların içine 20-50 adet arası yumurta dökerler. 3 günde yumurtadan çıkan yavrular, döllenmeden 10 gün sonra serbest yüzer hale gelirler.

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 6 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 50 litre.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 8,5 - 9

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Küçük boylu sevilen balıklardır. Akvaryuma alıştıklarında aktiflikleri artacaktır. 1 erkek 1 dişi beslenebileceği gibi, 1 erkek 5 dişi şeklinde harem de kurulabilir. Bir erkek yaklaşık 30 cm çaplı bir alanı bölge edinir. Dipte iri taneli değil, ince taneli kum olmalıdır. 50 litrelik bir akvaryumda 1 erkek 2 dişi bakılabilir.

  Ocellatus Tanganyika türleri içerisinde en az akvaryum hacmine ihtiyaç duyan türlerden biridir. Buna karşın bakımı gerçekten güç olabilen bir balıktır. Ani değişimlerden hoşlanmaz ve kötü su koşullarında toplu ölümler görülebilir. Ocellatus yaşatılamayan bir tankta mutlaka ciddi bir biyolojik dönüşüm sorunu vardır.

  [​IMG]

  Kumu karıştırmayı çok sever ve cüssesinden büyük taşları akvaryumun bir ucundan diğerine itebilir. Bakılacağı akvaryumun taban malzemesi olarak ince kum kullanmak uygundur. Koyu renkli malzeme balığın asıl renklerini sergilemesini kolaylaştırır.turkeyarena.com

  Çok iyi bakılmış bir erkek bile nadiren 4-5 cm boya ulaşır. Dişiler daha küçüktür. Buna karşın korkusuz bir balıktır. Elinizi akvaryuma her soktuğunuzda size saldıracaktır. Hele yuvası olan salyangoz kabuğuna yaklaşırsanız delirir. Asık suratlı bu balıklar boyunun ölçüsüne bakmadan herşeye kafa tutarlar.

  İçi boş elma salyangozu kabukları bu balıklar için ideal yuvadır. Akvaryuma balık sayısından fazla kabuk koyarsanız fazla huzursuzluk çıkmayacaktır. Yine de sürekli diğerinin kabuğunu sahiplenme gayreti izlenmeye değerdir.

  Kabukların içine yumurtlarlar. Dişi balık rahatsız edilirse yumurtaları yiyebilir. Bazen diğer Ocellatuslar grup halinde yuvayı basıp talan ederler.

  Yem seçmezler ancak artemia ile beslendiklerinde belirgin şekilde form kazanırlar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş