Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Nedir, Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Obstrüktif Sleep Apne Sendromu (OSAS)
  Horlama ile birlikte olabilen Obstrüktif Sleep Apne Sendromu (OSAS) kişinin yaşamını tehdit eden ciddi bir hastalıktır. OSAS horlama ile birlikte uyku sırasında geçici solunum durma atakları olarak tarif edilebilir. Solunum durma süresi genellikle 10-60 sn. kadardır.

  Belirtileri
  Horlama,
  Uykuda solunum durması olarak adlandırılabilecek "apne"
  Gündüz aşırı uyku halidir.
  Uykuda boğulma hissi
  Atipik göğüs ağrısı,
  Kalpte ritim bozuklukları,
  Kalp sorunları, hipertansiyon
  Akciğer sorunları
  Uyanınca başağrısı
  Karar verme yeteneğinde azalma
  Hafıza zayıflaması,
  Libido azalması
  Depresyon,
  Psikoz,
  Empotans,
  Ağız kuruluğu,
  Gece terlemesi görülebilir.

  Horlama veya uykuda geçici solunum durma atakları yaşayan hastalara öncelikle Kulak Burun Boğaz muayenesi yapılmalıdır. Ancak her horlayan hastada OSAS gelişmez.

  OSAS'ın gerçek tanısı polisomnografi denen tüm gece uyku analizi ile konulabilir. Hastanın vücuduna tespit edilen bazı elektrotlar ve alıcılar vasıtasıyla gece boyunca bir çok parametrenin (Burun ve boğazdaki hava akımı, göğüs ve bacak hareketleri, kalp ritmi, kandaki oksijen oranı, beyin aktivitesi, apnelerin sayısı ve süresi...) belirlenebildiği polisomnografik tetkikle hem hastalığın tanısını koymak hem de derecesini belirlemek mümkündür.

  Horlayan kişilerde bazı önlemler almak gerekir. Zayıflama, alkol ve sigara kullanımının engellenmesi, uykuyu ağırlaştırıcı etkisi olan ilaçların kesilmesi, yatış pozisyonunun değiştirilmesi (sırtüstü yatmak horlamayı arttırır) Her horlayan kişi potansiyel olarak OSAS'na adaydır. Bu yaşam kalitesini bozan ve bazı hastalarda yaşam süresini kısaltan hastalığın vakit geçirmeden tanısı konulmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş