Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Tedavisi
  Obsesyon: Kişinin benliğine, kültürüne ve inançlarına ters düşen fikir, düşünce ve imajların hücumuna uğraması, bunları bir türlü kafasından atamaması.

  Kompulsiyon ise, kişinin arzusu dışında yaptığı bir takım hareketlerdir. Karşı koymaya çalıştığı halde engel olamadığı bu hareketler kişiyi son derece rahatsız eder. Obsesyonlar gibi kompulsiyonlar da kişiye yabancı ve arzu etmediği şeylerdir.

  Belirtiler:
  • Evden çıkarken elektrik, su, gaz ocağı, ütü kapatıldı mı kapatılmadı mı? Ev kilitlendi mi?
  • Muhasebe hesaplarında bir yanlışlık yapıldı mı?
  • Alış veriş yaptıktan sonra paranın üstü alındı mı?
  • Abdest aldım mı almadım mı; abdestim duruyor mu, bozuldu mu? Gusülde su değmeyen yer oldu mu?

  Bu ve benzeri soruların cevabını bulmak, sıkıntısını bastırmak için tekrar tekrar kontroller yapılır. Kişi namazda iken çirkin şeyler hatırlar, tuvalette iken kutsal bilinen şeylere zihninde hakaret eder. Arzu etmediği halde bunları düşüncesinden atamaz. Kovmak istedikçe, bu kötü düşünceler, eşek arıları gibi hastanın başına üşüşür, onu ruhen perişan eder.
  Ya balkondan bakan çocuğunu veya eşi mi itip düşürür öldürürsem?
  Ya elimdeki bıçağı veya makası çocuğumun kamına batırıp onu öldürürsem?
  Ya ellerime pislik bulaşmış, mikrop kapmış isem?

  Bunun gibi zoraki, menfi fikirlerin hastada doğurduğu korku, sıkıntı, endişe dayanılması zor bir işkence halini alır.

  Gece yatmadan evvel odaya birinin saklanıp saklanmadığını, kapıların ve pencerelerin kapalı olup olmadığını defalarca kontrol etmek, yatağa daima belli bir taraftan girmek, terlikleri yan yana ve uçları aynı hizaya gelecek şekilde intizamlı koymak kompulsiyon örneklerindendir.

  Tedavi
  Obsesif Kompulsif Bozukluk yani OKB de tedavi edilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Ancak çoğu OKB hastası takıntılı düşüncelerinin ya da yapmaya engel olamadıkları bir takım rutin davranışların asla yok olmayacağını, hayatları boyunca bu takıntılar ve bu davranışlarla yaşamak zorunda olduklarını düşünürler.

  OKB tedavisine başlarken öncelikli olarak bu rahatsızlığın belirtilerini danışana açıklamak ve onu bunları yaşayan tek kişi olmadığına ikna etmeye çalışmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra mümkünse danışanın yakınlarını da bilgilendirip terapi sürecinde işbirliği yapmalarını sağlamak da gereklidir.

  OKB'de ya da benzeri durumlarda yapılması gereken, sorunun kaynağı olarak ön plana çıkan olumsuz yaşam olaylarının beraberinde getirdiği rahatsız edici karşıt reaksiyona yol açan duygusal birikimi ortadan kaldırmaktır.

  Bu da ancak iyi bir terapi süreci ile gerçekleştirilebilir. Kişinin iç dünyasında var olan bu birikim ortadan kaldırılmadan uygulanacak tedaviler kişinin yaşadığı belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olacak ancak sorunun yeniden tekrarlama ihtimali söz ortadan kalkmayacaktır.

  Kişiyi OKB'ye kadar getiren duygusal birikimler belirlendikten sonra terapi sürecinin diğer önemli bir aşamasına geçilir. Bu aşama değişim aşamasıdır. Bu aşama, kişide var olan ve aileden edindiği işlevsel olmayan davranış biçimlerini, tavır ve tutumlarını değiştirmeyi içermektedir.

  OKB tedavisinde genellikle ya obsesif düşüncelerle (halk dilinde takıntılar olarak kullanılır) ya da kompulsyonlarla (kişinin kendisini yapmaktan alı koyamadığı davranışlar, el yıkamak, kapıyı kontrol etmek gibi..) ya da her ikisiyle de çalışılabilir. Ancak obsesif düşüncelerle çalışmak ya da bunları değiştirmek kişi için genellikle daha zor olduğundan dolayı, bir çok psikolog rutin olarak yapılan davranışları kontrol altına almaya çalışarak, kişiye bunları yapmadığı zaman herhangi bir şey olmadığını göstermeyi ve böylelikle obsesif düşünce kalıplarını kırmayı hedefler.turkeyarena.net Bunu yaparken de maruz bırakma tekniği kullanılır. Maruz bırakma tekniği kullanılırken kişinin gerginliğiyle başa çıkabilmesi için nefes egzersizler ve gevşeme tekniklerinden yardım alınır.

  OKB'nin tedavisi mümkündür ancak bunun için iyi planlanmış bir psikoterapi sürecinin konunun uzmanı olan bir psikolog tarafından yürütülmesi gerekir. Sabırlı ve düzenli bir şekilde yürütülen bu psikoterapi süreci kişinin hayatını çok büyük ölçüde etkileyen OKB ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş