Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 21 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
  Obsesif Kompulsif Bozukluk yani OKB de tedavi edilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Ancak çoğu OKB hastası takıntılı düşüncelerinin ya da yapmaya engel olamadıkları bir takım rutin davranışların asla yok olmayacağını, hayatları boyunca bu takıntılar ve bu davranışlarla yaşamak zorunda olduklarını düşünürler.

  OKB tedavisine başlarken öncelikli olarak bu rahatsızlığın belirtilerini danışana açıklamak ve onu bunları yaşayan tek kişi olmadığına ikna etmeye çalışmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra mümkünse danışanın yakınlarını da bilgilendirip terapi sürecinde işbirliği yapmalarını sağlamak da gereklidir.

  OKB'de ya da benzeri durumlarda yapılması gereken, sorunun kaynağı olarak ön plana çıkan olumsuz yaşam olaylarının beraberinde getirdiği rahatsız edici karşıt reaksiyona yol açan duygusal birikimi ortadan kaldırmaktır.

  Bu da ancak iyi bir terapi süreci ile gerçekleştirilebilir. Kişinin iç dünyasında var olan bu birikim ortadan kaldırılmadan uygulanacak tedaviler kişinin yaşadığı belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olacak ancak sorunun yeniden tekrarlama ihtimali söz ortadan kalkmayacaktır.

  Kişiyi OKB'ye kadar getiren duygusal birikimler belirlendikten sonra terapi sürecinin diğer önemli bir aşamasına geçilir. Bu aşama değişim aşamasıdır. Bu aşama, kişide var olan ve aileden edindiği işlevsel olmayan davranış biçimlerini , tavır ve tutumlarını değiştirmeyi içermektedir.

  OKB tedavisinde genellikle ya obsesif düşüncelerle (halk dilinde takıntılar olarak kullanılır) ya da kompulsyonlarla (kişinin kendisini yapmaktan alı koyamadığı davranışlar, el yıkamak, kapıyı kontrol etmek gibi..) ya da her ikisiyle de çalışılabilir. Ancak obsesif düşüncelerle çalışmak ya da bunları değiştirmek kişi için genellikle daha zor olduğundan dolayı, bir çok psikolog rutin olarak yapılan davranışları kontrol altına almaya çalışarak, kişiye bunları yapmadığı zaman herhangi bir şey olmadığını göstermeyi ve böylelikle obsesif düşünce kalıplarını kırmayı hedefler.turkeyarena.net Bunu yaparken de maruz bırakma tekniği kullanılır. Maruz bırakma tekniği kullanılırken kişinin gerginliğiyle başa çıkabilmesi için nefes egzersizler ve gevşeme tekniklerinden yardım alınır.

  OKB'nin tedavisi mümkündür ancak bunun için iyi planlanmış bir psikoterapi sürecinin konunun uzmanı olan bir psikolog tarafından yürütülmesi gerekir. Sabırlı ve düzenli bir şekilde yürütülen bu psikoterapi süreci kişinin hayatını çok büyük ölçüde etkileyen OKB ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş