Objektif ve Çeşitleri

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Objektif ve Çeşitleri Hakkında Bilgiler

  Objektif "Çekilecek nesneden gelen ışıkları toplayarak film üzerine net düşmelerini saylayan mercekler topluluğudur." Fotoğraf makinesinin en önemli parçasıdır. Objektifin son merceğinin görüntü düzlemine olan uzaklığına odak uzaklığı adı verilir. Görüntü boyutu 24X36mm boyutunda olan makineler için normal objektifiin odak uzunluğu 50mm civarındadır. Fotoğraf makinesinin objektiflerinin değiştirebilmek ya da zoom kullanarak bir objektifin odak uzaklığını ayarlayabilmek, çalışmalarınıza yepyeni bir çeşitlilik getirecektir. 35mm'lik SLR'ler için seçebileceğiniz, farklı odak uzaklıkları olan birçok objektif vardır.

  Seçilebilecek bir sürü objektif olmasına karşın resim çekmeye çıkıldığında sadece en gerekli olanlarını yanınıza almanız iyi olur. Çeşitli hızlarda filmler seçin ve yanınıza, fotoğraf makinesine takılı standart objektiften başka sadece bir geniş açı objektif ve orta dereceli bir teleobjektif alın.

  Objektif hızı: Objektifin maksimum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa (f sayısı küçük), objektif o kadar hızlı demektir. Objektif hızı özellikler SLR kullanlar için önemlidir. Çünkü, SLR'lerde vizördeki görüntünün parlaklığı objektiften giren ışığın miktarına bağlıdır. Ayrıca, geniş bir diyafram açıklığı loş ışıkta resim çekebileceğiiniz anlamina gelir. Genellikle, odak uzaklığı arttıkça objektiflerin hızı azalır.

  Objektif Çeşitleri


  Standart (normal) objektifler:
  35mm format için standart objektif 50 ya da 55mm'dir. SLR satın alırken bu odak uzaklığındaki fotoğraf makinesinin fiyatına dahildir. Çektikleri görüntüler, aşağı yukarı çıplak gözle görülenin aynısı olduğu için standart objektif diye bilirler.
  Standart objektifler genel amaçlı fotoğraflar için mükemmeldir. Standart objektifler genelde en hızlı objektiflerdir ve maksimum diyafram açıklıkları geniştir (f1.4 gibi). Bu yüzden standart objektifler SLR netleme ekranında çok parlak bir görüntü oluşturular.

  Balıkgözü objektif:
  Görüş açısı en geniş olan objektiftir. Balık gözü objektiflerde dikey ve yatay çizgiler anarmol şekilde bozulmalara (distorsiyon) uğrar. Kullanım alanları sınırlı olmakla beraber yaratıcı görüntüler elde etmek için kullanılırlar.

  Geniş açılı objektifler:
  Standart objektifler ya da tele objektiflere göre daha geniş bir alanı görebilirler. Geniş açılar 35mm'den başlar 21mm'ye kadar iner. Bundan küçük geniş açılar, görüntünün kenarında biçim bozulmasına neden olabilir.
  Manzaralar, geniş panaromalar, etkileyici bir gökyüzü ve kalabalık sahneler için geniş açı idealdir. Sıkışık iç mekanlarda çalışırken de yararlıdır.

  Teleobjektif (Dar açılı objektif):
  Bu tür objektifler 75mm ile 1200mm arasındadır. 90 ile 250mm arasındaki bir teleobjektif en kullanışlı olanıdır. Yine de, 250mm'lik bir objektifin ağır olduğu ve makineyi elinizde tutarak fotoğraf çekerken, elin titremesinden dolayı resmin bozulmaması için, hızlı enstantane kullanmanız gerektiğini unutmayın.
  Vahşi hayvan ve doğa fotoğrafları gibi uzaktaki konuları yakına getirmekte, teleobjektifler mükemmeldirler. Ayrıca, orta ve arka planı büyütüp ön planı küçültükleri için de ilginç perspektif etkiler yaratırlar. Birçok fotoğrafçı 35mm'lik makinelerde yüzün bütününü gösteren portre çekimleri için 90mm'lik objektifleri ideal sayar.

  Zoom (Değişken odaklı) objektifler:
  Kompakt fotoğraf makinesi almak istiyorsanız 35 ile 90mm arasında zoom yapabilen sabit objektifli bir makine, imkanlarınızı artıracaktır. SLR sahipleri içinse, oratalama 24-35mm, 28-50mm, 35-70mm, 80-210mm, 200-600mm'lik zoom objektifler vardır. Zoom objektifle, minimum ve maksimum değerleri arasındaki odak uzaklıklarında, tıpkı odak uzaklığına sahip sabit odaklı odjektifler gibi işlev görürler. Yine de, sabit odak uzaklığı olan objektiflerin optik kalitesi, zoom objektiflerden daha iyidir. Ayrıca zoom'kar sabit odaklı objektiflerden çok daha ağırdır.

  Resim sabitleyici objektifler (Image Stabilizer):
  Bu objektifler elin titremesinden dolayı resmin bozulmasını büyük ölçüde önler dolayısı ile daha yavaş enstantanelere imkan verir. Özellikle doğa fotoğraflarında çok kullanışlıdır. Fiyatları oldukça pahalıdır.

  Makro objektifler:
  Yakın plan çekimleri için kullanılan objektiflerdir, 1:1 görüntü verebilirler. Makro ayarları olan zoom objektifler de vardır.

  Aynalı objektif:
  Yapılışında çeşitli aynalar kullanılan objektiflerdir. Çeşitli aynalar kullanılarak odak uzaklığı arttırıldığından objektif boyu aynı odak uzaklığındaki diğer objektiflere göre daha kısadır.
   


 2. pult Well-Known Member

  [​IMG]
  Sony alfa serisi için geliştirmekte olduğu telefoto bir lensi PMA fuarında her yanı kapalı cam bir kafes içinde sadece görüntü olarak sergiledi,lensin teknik bilgilerini açıklamayan sony yetlilileri lens hakkında bilgi vermiyorlarmış,sony bir şeylerin peşinde ama ne:),sony'nin alfa serisinde bir makine almayı düşünüyorum bu haberlerde beni iyice gaza getiriyor sony canon ve nikona sağlam bir rakip olacağa benziyor.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  bu nasıl bi lens genelde maçlarda, olimpiyat ve f1 yarışlarındaki foto muhabirlerde görüyorum.
   
 4. pult Well-Known Member

  Evet doğru, kuş vahşi hayvan ve doğa fotoğrafçılarınında sık sık kullandığı bir lens türüdür.
   
 5. pult Well-Known Member

  Sigma 10-20mm F3.5 EX DC HSM

  [​IMG]
  Sigma 5 ay önce duyrusunu yaptığı 10-20 geniş açılı lensini piyasaya sundu,Sigma'nın yeni süper geniş açı objektifi tüm odak uzaklık değerlerinde F3.5 maksimum diyafram açıklığı sunuyor. Objektifin 102.4 derece görüş açılı geniş açısı sayesinde abartılı perspektife sahip çarpıcı görüntüler elde ediliyor. Sigma objektifin iç mekân çekimleri için ideal olan F3.5 maksimum diyafram açıklık değeri fotoğrafseverlerin çekimini yaptıkları nesneye odaklanmalarını sağlıyor. Lensin sahip olduğu iki ELD (Extraordinary Low Dispersion) cam elemanı ve bir SLD (Special Low Dispersion) cam elemanı renk sapmalarının mükemmel şekilde düzeltilmesine olanak tanıyor,alınası bir lens ama fiyatı belli değil daha çok yeni 1-2 güne öğrenirim.

  Özellikleri
  Lens yapısı: 10 grup halinde 13 eleman
  Görüş açısı: 102.4°-63.8°
  Yaprak sayısı: 7
  Minimum diyafram değeri: F22
  Minimum Odaklama Mesafesi: 24cm / 9.4 inç
  Maksimum Yakınlaştırma: 1:6.6
  Filtre Çapı: Φ 82mm
  Lens Başlığı: Taç yaprağı
  Boyutlar: Φ 87.3mm × 88.2mm / 3.4 inç × 3.5 inç
  Ağırlık: Henüz belli değil
   
 6. pult Well-Known Member

  Sigma 50-200mm F4-5.6 DC OS HSM

  [​IMG]
  Lens konusunda sigmadan gidiyoruz bu günlerde,bakalım tomron,canon,nikkor,pentax ne hazırlıyorlar,sigma arka arkaya dizdi yeni lensleri,bunlardan biride Sigma 50-200mm F4-5.6 DC OS HSM.
  Sigma 50-200mm F4-5.6 DC OS HSM Bu kompakt ve yüksek performanslı telefoto zum lens Sigma'nın kendine özgü Optical Stabilizer optik sabitleyicisine sahip. Sigma 50-200mm lensin mercek grubunun önünde SLD (Special Low Dispersion) cam eleman bulunuyor ve lens dâhili odaklama sistemi ile tüm odak uzaklık değerlerinde yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Lensin HSM (Hyper Sonic Motor) özelliği otomatik netleme işlemlerinin sessiz ve yüksek hızda gerçekleştirilmesini sağlıyor. Kamera sarsıntısının olumsuz etkisini kotradan kaldıran OS (Optical Stabilizer) optik sabitleyici fonksiyonu ile çekimi yapılan nesneler optik vizörde net şekilde izlenerek net fotoğraflar elde ediliyor.(kısmen alıntıdır)

  Özellikleri
  Lens yapısı: 10 grup halinde 14 eleman
  Görüş açısı: 27.9°-7.1°
  Yaprak sayısı: 8
  Minimum diyafram değeri: F22
  Minimum Odaklama Mesafesi: 110cm / 43.3 inç
  Maksimum Yakınlaştırma: 1:4.5
  Filtre Çapı: Φ 55mm
  Lens Başlığı: Bayonet
  Boyutlar: Φ 74.4mm × 101.9mm / 2.9 inç × 4 inç
  Ağırlık: Henüz belli değil
   
  1 kişi bunu beğendi.
 7. ot-gu Genel Sorumlu

  bilgiler içinsaol pult, çok yararlı bence yeni başlayanlar için tpx
   
 8. pult Well-Known Member

  Eyvallah hocam,bir arkadaşım objektif bölümüne biraz ağırlık vermemi tavsiye etti,şu günlerde yeni şeyler yok ama lens üreticilerinin daha önce duyurduğu yakında çıkacak olan bir çok lens var takipteyim.
   
 9. pult Well-Known Member

  Nikon AF Nikkor 35-70mm f/2.8D

  [​IMG]
  Çok yeni olmasada nikon kullanıcılarının çok tercih ettiği bir lens Nikon AF Nikkor 35-70mm f/2.8D.

  Özellikleri
  Marka Nikon
  Model AF Nikkor 35-70mm f/2.8D
  Yuva AF
  Objektif yapısı 12 groups - 15 elements
  Odak mesafesi 35-70mm
  Maksimum diyafram f/2.8
  Minimum diyafram f/22
  En yakın netlik mesafesi 28cm
  Filtre çapı 62mm
  Işık siperliği HB-1
  Boyutlar 94.5 x 71.5mm
  Ağırlık 665 gram

  Uyumlu olduğu nikon makineler
  D40x
  D80
  D2xs
  D200
  D2X
  D700
  D90
  D300
  D60
  D5000
  D3
  D3x
   
 10. pult Well-Known Member

  Canon-EF 100mm f/2.8 Macro USM


  [​IMG]

  Özelliği
  Marka Canon
  Model EF 100mm f/2.8 Macro USM
  Yuva EF
  Objektif yapısı 8 groups - 10 elements
  Odak mesafesi 100-mm
  Maksimum diyafram f/2.8
  Minimum diyafram f/32
  En yakın netlik 24cm
  Filtre çapı 58mm
  Işık siperliği ET-67
  Boyutlar 119 x 79mm
  Ağırlık 600 gram

  Uyumlu olduğu canon makineler
  EOS 40D
  EOS 450D
  EOS 1000D
  EOS Rebel XS
  EOS 50D
  EOS 500D
  EOS-1D Mark III
  EOS-5D Mark II
  EOS-1Ds Mark III
   
 11. pult Well-Known Member

  Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM


  [​IMG]
  Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM objektif : Sigma; Nikon, Canon, Sony ve Pentax dijital SLR fotoğraf makineleri ile kullanabilecek olan yeni modeli SIGMA 18-250mm F3.5 - 6.3 DC OS HSM objektifini duyurdu. Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM objektifte Sigma'ya özgü kamera gövdesi içinde sarsıntı engelleme fonksiyonu ve 13.8 kez yakınlaştırma oranı bulunuyor. Fotoğraf makinesinin gövdesinde bulunan türde bir sarsıntı engelleme fonksiyonundan bekleneceği üzere objektifin Hibrit Optik Görüntü Sabitleyici özelliği sadece kamera gövdesi için sarsıntı engelleme görevi görmüyor aynı zamanda optik sabitleyici lens gövdesinde olduğundan optik vizördeki görüntü sarsıntılarının olumsuz etkilerini de minimum seviyeye indiriyor.

  Sigma 18-250mm lens özellikleri
  Yaprak sayısı: 7
  Minimum diyafram: F22
  Minimum odaklamamesafesi: 45 cm / 17.7 inç
  Maksimum yakınlaştırma: 1:3.4
  Filtre çapı: 72mm
  Lens başlığı: Taç tip başlık LH780-04
  Boyutlar: 79mm x 101mm / 3,1" x 4"
  Uyumlu markalar: Sigma, Nkon, Canon, Sony ve Pentax
   
 12. pult Well-Known Member

  Canon EF 28-90mm f/4-5.6 II​


  [​IMG]
  Model EF 28-90mm f/4-5.6 II
  Yuva EF
  Objektif yapısı 8 groups - 10 elements
  Odak mesafesi 28-90mm
  Maksimum diyafram f/4
  Minimum diyafram f/32
  En yakın netlik mesafesi 38cm
  Filtre çapı 58mm
  Işık siperliği EW-60C
  Boyutlar 71 x 67mm
  Ağırlık 190 gram

  Uyumlu olduğu canon makineler
  EOS 40D
  EOS 450D
  EOS 1000D
  EOS Rebel XS
  EOS 50D
  EOS 500D
  EOS-1D Mark III
  EOS-5D Mark II
  EOS-1Ds Mark III
   
 13. OrKuN Well-Known Member

  güzel konu olmuş pult hocam ellerine sağlık tpx
   
 14. pult Well-Known Member

  Eyvallah dostum sende sağol.
   
 15. pult Well-Known Member

  Panasonic Lumix G Vario 45-200mm
  [​IMG]

  Ülkemizde çok az kullanıcısı olsada bu harika lensden bahsetmeden geçemeyeceğim.

  Yeni Panasonic Lumix G Vario 45-200mm F4.0-5.6 MEGA O.I.S. objektifte Panasonic'in telefoto çekimlerde ve loş ışıklı ortamlarda üçayak kullanımına gerek olmadan sarsıntıdan kaynaklanan bulanık görüntü problemini engelleyen Mega O.I.S. optik görüntü sabitleme özelliği bulunuyor. Objektif, duyurusu yeni yapılan Lumix G Micro System uyumlu modellerden olan DMC-G1 kameranın lens yuvasına takıldığında DMC-G1'e entegre edilen ve bol sayıda kullanışlı fonksiyon sunan kontrast AF sistemini de kullanabiliyorsunuz.

  Panasonic Lumix 45 - 200 mm objektif özellikleri
  Yedi adet diyafram yaprağı diyaframa dairesel bir şekil kazandırırken geniş diyafram açıklıklarında fotoğraf çekerken netleme alanı dışındaki alanlarda gayet çekici düzgünlükte görüntüler sergiliyor. Son derece güvenilir metal yuvası ile yeni objektif modeli hayalet görüntüleri ve yansımaları minimum seviyeye indiren çok katmanlı lens elemanları kullanarak yüksek bir optik performans sergiliyor.
  • Panasonic Lumix G Vario 45-200 mm objektif özellikleri
  • Lens Yapısı : 13 grup halinde 16 eleman
  • Yuva : Micro Four Thirds yuva
  • Optik Görüntü Sabitleyici
  • 45 mm - 200 mm (35 mm eşdeğeri 90 - 400mm) odak uzaklık değerleri
  • Diyafram tipi : 7 adet diyafram yaprağı
  • Diyafram değerleri : F4.0 (Geniş açı) - F5.6 (Tele)
  • Minimum Diyafram: F22
  • En yakın netleme mesafesi : 1.0m (tüm odak uzaklık değerlerin)
  • Maksimum yakınlaştırma : Yaklaşık 0.19x / 0.38x (35mm eşdeğeri)
  • Diyagonal Görüş açısı : 27°(Geniş açı)~6.2°(Telefoto)
  • Filtre Boyutu : φ52mm / 2.05 inç
  • Uzunluk : Yaklaşık 100 mm / 3.93 inç
  • Ağırlık : Yaklaşık. 380 gram
  • Standart aksesuarlar : Lens Kapağı, Lens Siperi, Lens Arka Kapağı, Lens Çantası
   
 16. pult Well-Known Member

  Canon EF 17-40mm f/4L USM
  [​IMG]

  Canon'dan TIPA ödüllü yeni bir lens Canon EF 17-40mm f/4L USM
  Marka Canon
  Model EF 17-40mm f/4L USM
  Yuva EF
  Objektif yapısı 9 groups - 12 elements
  Odak mesafesi 17-40mm
  Maksimum diyafram f/4
  Minimum diyafram f/22
  En yakın netlik 28cm
  Filtre çapı 77mm
  Işık siperliği EW-83E
  Boyutlar 96.8 x 83.5mm
  Ağırlık 500 gram

  Uyumlu oldugu Canon modelleri

  EOS 40D
  EOS 450D
  EOS 1000D
  EOS Rebel XS
  EOS 50D
  EOS 500D
  EOS-1D Mark III
  EOS-5D Mark II
  EOS-1Ds Mark III
   
 17. pult Well-Known Member

  Canon EF 24-70mm f/2.8L USM


  [​IMG]
  Son günlerde lens piyasasında bir durgunluk var,bu sessizliğin sonunda bir fırtına var bakalım hayırlısı,pek güncel olmamakla birlikte konunun güncelliği açısından canon'un güzel bir lensinin özellilkerinden bahsedelim bu lensimiz canon'un çok sevilen ve kullanılan lenslerinden birisi,fiyat olarak biraz tuzlu olmasını yanı sıra çok memnun edici sonuçlara imza atıyor.
  Marka Canon
  Model EF 24-70mm f/2.8L USM
  Yuva EF
  Objektif yapısı 13 groups - 16 elements
  Odak mesafesi 24-70mm
  Maksimum diyafram f/2.8
  Minimum diyafram f/22
  En yakın netlik mesafesi 38cm
  Filtre çapı 77mm
  Işık siperliği EW-83F
  Boyutlar 123.5 x 83.2mm
  Ağırlık 950 gram

  Uyumlu olduğu canon makineler
  EOS 40D
  EOS 450D
  EOS 1000D
  EOS Rebel XS
  EOS 50D
  EOS 500D
  EOS-1D Mark III
  EOS-5D Mark II
  EOS-1Ds Mark III
   
 18. pult Well-Known Member

  Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6 USM L IS

  [​IMG]
  Geniş açıdan süper telefotoya her şeyi kapsayan son derece yüksek yaklaşık 11x zoom aralığıyla Canon'un en son profesyonel serisi olan 'beyaz lens', lens değiştirmelerini ve toplam ekipman ağırlığını azaltmak isteyen profesyonel fotoğrafçılar için tasarlanmıştır. Görüntü Sabitleyici (IS) özelliği ve çok hızlı, sessiz otomatik odağıyla bu üstün nitelikli lens size başkalarının ancak hayal edebileceklerini sunar.

  Görüntü Sabitleyici
  Canon'un yenilenen IS teknolojisi görüntü bulanıklığında gözle görülebilir bir artış olmaksızın yaklaşık üç durak için telafide bulunur. Böylece, daha fazla durumda elde fotoğraf çekilebilmesi sağlanarak tripod taşıma gereksinimi azaltılmış olur. Belirli bir yöndeki ciddi bir hareket bilinçli kaydırma olarak algılanıp düzeltme ilgili yönde kesilir; böylece titreme önlenir.

  Ultra Sonik Motor
  Ultrasonik motor (USM), ultrasonik titreme enerjisini yüksek hızlı, yüksek hassasiyetli, çok verimli ve neredeyse sessiz otomatik odaklama için dönme gücüne dönüştürür. Ayrıca hızlı tepki süresi ve doğru durma için iyi bir tutma kuvveti elde edilir. Lens tam zamanlı olarak manuel kontrol edilebilir. Tüm zoom aralığı boyunca 0,7m'lik minimum odaklama mesafesi lensi yakın çekim büyütmeler için ideal hale getirir.

  Dijital için mükemmel
  Lens şekli ve kaplamaları gölgelenmeleri ve parlamayı önlediğinden lens kayıt sensöründen yansımalara maruz kalabilecek dijital kameralarla kullanım için idealdir. EOS 10D gibi APS-C boyutunda sensörlü dijital kameralara takıldığında, lens 45-480 mm'ye eşdeğer odak uzaklığı aralığına sahip olur.

  Yüksek görüntü kalitesi için hassas optikler
  Güzel kontrast, düşük bozulma ve yüksek köşeden köşeye çözünürlük tüm zoom aralığında kendini gösterir. EMD (elektromanyetik diyafram) diyafram açıklığını hızlı, sessiz ve yüksek hassasiyetle kontrol eder. Dairesel diyafram, tam diyafram açıklığının iki durak altına kadar hoş bir arka plan bulanıklığını sunar.

  Çevre koruma
  Zorlu koşullar altında çalışan profesyoneller için tasarlanan EF 28-300mm toz ve su damlası geçirmez bir yapıya sahiptir.

  EOS ile çalışma
  En yeni EOS yelpazesiyle eşleşecek biçimde geliştirilmiş sürüş paterni lensin hız avantajından en iyi şekilde yararlanılmasını sağlar. Mesafe bilgileri, yüksek hassasiyetli odak bağlantılı E-TTL II flaşlı fotoğraf ölçümü sağlar.

  Özellikleri
  11x zoom
  L serisi kalite
  Görüntü Sabitleyici
  0,7m minimum odaklama mesafesi
  Tam zamanlı manuel odak
  Toz ve su damlası geçirmez yapı
  Dairesel açılan diyafram
  E-TTL II mesafe ölçümü
  Dijital kameralar için optimize edilmiş lens kaplamaları
   
 19. pult Well-Known Member

  Tamron 3,5-6,3/18-270 mm Di II VC LD Aspherical [IF] Macro

  [​IMG]

  Yeni Tamron 3,5-6,3/18-270 mm Di II VC LD Aspherical [IF] Macro, 15x optik zum alanı sunuyor ve Canon/Nikon marka DSLR'lere uygun bayonet bağlantısı ile temin edilebiliyor.

  APS-C sensorları ile donatılmış bu fotoğraf makineleriyle 28 ila 419 mm arasında odak uzaklığı elde edilebiliyor. Tamron titreşimleri ve kaymaları nötralize eden bir görüntü sabitleyici ile donatıldı. Ayrıca kutu içeriğine lale biçiminde bir güneşlik de dâhil edilmiş. Tamron şu an için fiyat ve bulunabilirlik konularında bir açıklama yapmadı.
   
 20. pult Well-Known Member

  Nikon AF S DX VR 18-200mm f/3.5-5.6G

  [​IMG]

  Nikkor lensler nedense canon lenslere gore cok az pahalidir,bu lenslerden biriside
  Nikon AF S DX VR 18-200mm f/3.5-5.6G,lens butun nikon d-slr makinelerle uyumludur.

  Marka Nikon
  Model AF S DX VR 18-200mm f/3.5-5.6G
  Yuva AF-S
  Objektif yapısı 12 groups - 16 elements
  Odak mesafesi 18-200mm
  Maksimum diyafram f/3.5
  Minimum diyafram f/36
  En yakın netlik mesafesi 50cm
  Filtre çapı 72mm
  Işık siperliği HB-35
  Boyutlar 96.5 x 77mm
  Ağırlık 560 gram
   

Sayfayı Paylaş