"O An"Atatürk!

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve KimYaGeR tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. KimYaGeR Member


  [​IMG]

  Yıl: 1928.Türkiye Cumhuriyeti henüz 5 yaşında.Dünyaya meydan okuyan lider.Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni saygın bir devlet olarak kabul ettirmesinin haklı gururunu yaşıyor o anda.Çünkü bu masadakiler O'nun ve Türkiye'nin gücü karşısında saygı duymaktan başka birşey yapamayan dünya liderleri.Bu masada.Yani Atatürk'ün masasında o anda tam 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı var.

  Halkın Lideri  [​IMG]

  Düşmana diz çöktüren lider.''Milletin Efendisidir" dediği köylülerle birlikte memleket meselelerini konuşuyor.Onlardan biri gibi.Onların yanıbaşında.Bir taşın üstünde dikkatle dinliyor onları.Ve bir milleti uyandıran lider, o milletle birlikte yürüyor atiye.

  Sorunlar Çözülür Onunla  [​IMG]

  1930'un Kasımında çekilmiş bu o an.Sivas'ta bir genç bir sorununu paylaşıyor Ata'sıyla.Bir dilekçe yazmış ''O bizim liderimiz.Bir çözüm bulur'' diyerek hemen yanına koşmuş.Ve işte o lider.Milletin.Halkın lideri.Çok önemsiyor bu genci.Dilekçesini inceliyor ve yakından ilgileniyor.

  Başöğretmen  [​IMG]

  O sadece bir asker.Bir devlet adamı değildi.O her anlamda bir öğretmendi.Matematik.Geometri.Tarih bilgisiyle yeni nesli Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne yetiştirdi.İzmir Atatürk Lisesi'nde bir Şubat 1931'de öğrencilerle matematik dersindeydi.Kendine güvenen.Kendinden emin duruşuyla tam bir başöğretmendi.

  Sığırtmaç Mustafa  [​IMG]

  1929'un 15 Eylül günüydü.Mustafa Kemal ve arkadaşları Yalova'daydı.Atatürk yolda gördüğü 9 yaşlarındaki bir çocuğa yolu sordu.İşte o çocuk Sığırtmaç Mustafa'ydı.Birgün sonra Mustafa'yı tekrar buldu ve himayesine aldı.Okuttu.Her iki Mustafa takım elbiseleriyle 15 haziran 1930'da sohbet ederken böyle yansıdı o an'a.

  Afet İnan'la Dansı  [​IMG]
  Manevi çocuklarından biri de Afet İnan'dı Atatürk'ün.Ekim 1925’te izmir’e geldiği günlerde bir ilkokulda karşılaşmıştı Afet Hanım'la.Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti.Atatürk de O'nu İsviçre'ye gönderdi.Bu fotoğraf da 27 Ağustos 1934'te İzmir Vapuru'nda çekilmiş.Modern.Çağdaş Türkiye'nin lideri Afet Hanım'la dans ederken.

  İçimizden Biri  [​IMG]
  Her zaman çağdaş.Her zaman şık ve karizmatikti. Ama o hep bizden biriydi.Samimiydi.Cumhuriyet'in 10'uncu yılı kutlamaları için sunulan sayfalar dolusu sloğanı okumuş ve birinin altını çizmişti. ''Bunu beğendim'' demişti.O slogan şöyleydi: ''Atatürk, içimizden biri.''İşte içimizden biri Atatürk o anda Kızılcahamam'da yere bağdaş kurmuş dinleniyordu.

  Cumhuriyet'in Kadınları  [​IMG]

  Cumhuriyeti kuran.Devrimleri yapan ve Türk halkının yönünü çağdaş dünyaya çeviren Atatürk sık sık yurt gezileri yapardı.İşte o gezilerden birinde çekilmiş bu o an.Türk kadınına hak ettiği çağdaş değerini kazandıran Atatürk'ün çevresi yine o çağdaş türk kadınlarıyla çevrelenmiş.

  Renkli Yolculuk
  [​IMG]

  Ölümünden önceki yıllardı.Hastaydı.Ama durup dinlenmeden çalışmaya devam ediyordu.Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği yeri yeterli bulmuyor.Çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak istiyordu.Yorgundu.Ama biliyordu.Bu işte yorulmak yoktu.Zira O'nun yolundan devam edecek bir nesil düşlüyordu.Siyah-beyaz bir ülkeyi.Karanlıklar içindeki bir ulusu işte böyle renkli bir hale getirmişti.Yola devam etmek gerekirdi.
   


 2. aşkın_gözyaşı Well-Known Member

  ne güzel anlarmış..ellerine sağlık boncuk...asalete bak ATAMIZDAKİ:)
   
 3. sevvv38 Well-Known Member

  teşekür ederim O'AN resimleri ve yorumları çok etkiler beni bide MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ çok güsel anlatmış
   
 4. mecay Well-Known Member

  haklısınız arkadaşlar
   
 5. oguzturk Administrator Staff Member

  Son resmi inanın ilk defa görüyorum, muhteşem bi karizma, teşekkurler paylaşım için
   
 6. desayamu Well-Known Member

  valla hiç gormediğim ressimler ellerinize saglık
   
 7. ShaDow_19 Well-Known Member

  Süper paylaşım olmuş tşkrler...
   
 8. esalba26 New Member

  inanılmaz güzel resimler.yazılar.duygulanmamak elde değil.onu sevmeyene anlamıyana anlamak istemiyene lanet olsun.
   
 9. ot-gu Genel Sorumlu

  Atatürk ü sevmiyorum diyen kanı bozuk insanlara
  Atatürk ü anlamayan, anlamak istemeyen, bilmeyen cahil halk kesimlerine

  Lanet olsun, katılıyorum
   

Sayfayı Paylaş