Nusret Ertürk - Yazar - Eğitimci

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve Serdar Yıldırım tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Serdar Yıldırım Well-Known Member


  Nusret ERTÜRK

  Öykü yazarı .1945 , Ardanuç/Artvin doğumlu. Cilavuz Öğretmen Okulu (1963) , Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü (1970) ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi (1991) mezunu. Tutak (Ağrı) ve Pazar ( Rize) merkez ve köylerinde ilkokul öğretmenliği , Trabzon , Artvin ve Ankara’da Türkçe öğretmenliği yaptı.

  İlk öyküsü , Artvin Halkevi yayını olan Çoruh dergisinde (Mart 1966 ) çıktı. Ürünleri ; Yelken , Yansıma , Ilgaz , Oluşum , Edebiyat Cephesi , Sesimiz , Çıra , Varlık , Türkiye Yazıları , Kıyı , Kiraz , Abece , Cumhuriyet Gazetesi ile TRT’de yayımlandı. 1979 yılı Spor Toto Yazma Masal Ödülü’nü kazandı .

  Köydeki Keklikler,Yeni Büyük Dağ.1976, Küçük Adam , Köyün Çocuğu Yay. (1978) , Hurma Ağacı ile Sarmaşık , Köyün Çocuğu Yay. (1978) , Bir Günün İki Sabahı , Gerçek Sanat Yay. (1994) , Mor Ali , Gerçek Sanat Yay. (1998) , Kanatlı Karıncalar , Gerçek Sanat Yay. (2000) , Güneşler Kararmasın , Gerçek Sanat Yay. (2006 ) ,Güzel Gelecek,Gerçek Sanat Yay.(2008),Yular, Özlem Yay.(2010) TÖS,TÖB-DER,Türkiye Yazarlar Sendikası,Edebiyatçılar Derneği üyesi oldu.
  __________________

  Nusret Ertürk'ün Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan kısa yazılarından oluşturduğu Aklın Atları kitabına adını veren yazı.

  AKLIN ATLARI

  Melih Cevdet Anday, ' Rahatı Kaçan Ağaç ' adlı şiirini, Ankara'da yazmıştı. Etlik bağlarına yakın o ağaç mutludur, rahattır. Ama ağacın bir büyük eksiği var; ' Kötülemiyor karanlığı '. Ozan, şiirinde diyor ki; ' Ona bir kitap vereceğim/Rahatını kaçırmak için ' Ozan, ağacın bile karanlığa karşı sessiz kalışını içine sindiremiyor.

  Bir de günümüze bakalım. Katmerleşmiş karanlığı kötülemeye yüreği yetmeyen bir sürü insan göreceksiniz...Onlara, kitap değil kitaplık verilse yeridir.
  Mahmut Makal, Ömer Nida, Kemal Çukurkavaklı aynı masadayız. Ankara Sanatseverler Derneği. 18.1.1992 günü akşamı. Şair, mizahçı, denemeci, Cumhuriyet yazarı Ömer Nida İstanbul'dan gelmiş. Çukurkavaklı onunla söyleşi yapacak. Makal, hoşbeşten sonra soruyor:

  " Sayın Ömer Nida, yayınlanan kaç kitabınız var? "

  Ömer Nida, her zamanki alçakgönüllü durumuyla yanıtlıyor:

  " Dört beş tane kadar..."

  Makal, engin birikimiyle, özgür düşüncesiyle espriyi patlattı:

  " Eskiden bir kitapla peygamber olunuyordu. Sen beş kitapla ne oldun? "

  Ömer Nida, okurunu kanatlandıran kitaplarıyla hep aramızdadır.

  Köydeki Keklikler ( 1976 ), ilk öykü yapıtımdır. Başaran'ın, Makal'ın yapıtlarıyla Yeni Büyük Dağıtım yayınevince 4500 adet basılmıştı. Tümü, altı ayda okuyucusuna ulaşmıştı. Geçende, internette yapıtın adına bir bakayım dedim. Bursa İnegöl'den 1959 doğumlu Serdar Yıldırım'ın 10 ekim 2010 tarihli yazısında yapıtımın izini buldum. Yıldırım, 1982'de İstanbul'da Büyük Dağıtım'a uğrar. Tanıdık ortak, dört kitap seçer, Yıldırım'a verir: Linç ( roman ) Kerim Korcan, Başlayan Kavga ( roman ) Hasan Kıyafet, Radar ( öykü ) Hasan Kıyafet , Köydeki Keklikler ( öykü ) Nusret Ertürk...

  ' Bak Serdar, bu kitapların sana ve başkalarına çok yararı olacaktır. ' sözü de eklenir. Serdar, Linç'i dokuz, diğerlerini dörder kez okudum. ' diyor. Yıllarla birlikte öyküler yazmaya başlar.

  'Kitap okudum, hayatım değişti.'

  Kitap dostu Serdar Beyle henüz görüşemedim. Onu, gönülden kutluyorum.

  Yazarın, bunları duyması, dünyanın en büyük mutluluğudur.

  Bir beyefendi, gezdiği zengin kitaplıktan hoşlanmış. Kitapları tek tek incelemeye başlamış. Ortalara gelince aniden durmuş. Karl Marks'ın yapıtlarına rastlamıştır. Dişlerini sıkmış, bağırmış, 'Kitapsıız! Okusaydı, yaşamı kesin değişecekti. Kitaba, sanata kızanlara ilk yardım diye, birer kitap vermeli...

  Örneğin damat adayının mal varlığı sorulur; evi, arabası, katı, yatı... Merak edilecek başka konular olmalı öncelikle. Adaya sormalı: ' Elinizdeki kitabın adını söyleyiniz. ' ' Son ay içinde hangi oyunu izlediniz? ' 'Ezbere, iki şiir okur musunuz? ' ' Sevdiğiniz bir şarkıyı seslendiriniz. ' ' Sizi etkileyen iki bilim insanının buluşlarını anlatınız. ' ' Üyesi olduğunuz iki sivil toplum örgütünün adını veriniz. '

  İnsan, ancak aklın atları ile insan olur.

  Aklın Atları - Nusret Ertürk - Payda Yayıncılık - Ankara 2013
   


 2. Serdar Yıldırım Well-Known Member

  Ben yukarıdaki kitap tanıtımında adı geçen Serdar Yıldırım. Nusret Ertürk Bey, sonunda benimle görüşme imkanı bulmuştur. Dört defa telefonla konuştuk. Pek çok defa mesajlaştık. İnanılmaz güzel ve iyi niyetli bir insan. Ben şimdi Bursa'dayım. Nusret Bey, Aklın Atları kitabını posta yoluyla bana gönderme inceliğini gösterdi. Kitabını imzalamış ve şu mesajı yazmış: Kitap dostu, sanat dostu, vefalı kardeşim sevgili Serdar Bey'e, AKLIN ATLARI ile iyi yolculuklar diliyorum. 26.08.2013


  Ayrıca daha sonra yazmış olduğu kitaplardan
  Masalımsı Öykülerden oluşan YULAR ve GÜNEŞLER KARARMASIN adındaki kitaplarını bana postayla gönderdi. Bu kitapların içindeki öyküleri zaman içinde okuyarak geri dönüşümü sağlayacağım. Yani o öykülerdeki fikir ve düşünceleri beynimde şekillendirip bundan sonra yazacağım masal ve hikayelerde kullanacağım. Sağlıklı ve mutlu kalın. 05.11.2013
   

Sayfayı Paylaş