Numara Taşınabilirliğinde Sorular ve Merak Ettikleriniz?

Konusu 'Mobil Operatörler' forumundadır ve ot-gu tarafından 27 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Numara Taşınabilirliğinde Sık Sorulan Sorular ve Merak Ettikleriniz?

  Türkiye'de cep telefonu kullanımında aboneler numaralarını sabit tutarak GSM operatörlerini değiştirebilecek.


  Mobil numara taşınabilirliği uygulamasıyla, numarasını başka bir operatöre taşımak isteyen abonenin, kimlik fotokopisi ile numarasını taşımak istediği operatörün yetkili merkezlerine şahsen başvurması gerekiyor. Anadolu ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, numara taşınabilirliği, 6 aşamalı bir süreçten oluşuyor.
  • İlk aşamada abone, kimlik fotokopisi ile bir yetkil alıcı şebekeye şahsen başvuruyor ve başvuru esnasında taşıma talep formu, abonelik sözleşmesi doldurularak, müşteri tarafından imzalanıyor.
  • İkinci aşamada abone yeni SIM kartını alırken, alıcı şebeke, talebi Merkezi Referans Veri Tabanına iletiyor.
  • Üçüncü aşamada, Verici şebekenin abone bilgilerini kontrol etmesi, Merkezi Referans Veri tabanı, talebi diğer operatöre gönderiyor. Diğer operatör gelen bilgilerle, kendi sistemindeki bilgileri kontrol ederek, "onay" veya "ret" veriyor.
  • Sürecin dördüncü aşamasında, aboneye transfer saati ve mesajı ile ilgili bir mesaj gönderiliyor. Onay verilmesi durumunda, alıcı şebeke sistemine bilgi ulaşıyor ve müşterinin mevcut numarasına SMS ile taşıma tarih ve saat bilgileri iletiliyor.
  • Beşinci aşamada, yeni SIM kart telefona takılıyor. Geçiş sürecinde iletişimin kısa bir süre kesilebileceği uyarısında bulunuluyor.
  • Sürecin son aşamasında abone, alıcı şebekeden hizmet almaya başlıyor. Taşıma sonrasında müşteriye gelen aşamalarda arayan kişi, farklı bir ton duyuyor ve böylece taşıma yapıldığını anlıyor.
  KURUMSAL ABONELER İÇİN SÜREÇ

  Numaralarını taşımaya karar veren kurum, operatörün müşteri hizmetlerini, kurumsal kanal bayisini veya kurumsal satış yöneticisini arayarak, şirket numaralarını taşımak istediğini belirtiyor.

  Söz konusu yönetici, kurum yetkilileri ile randevulaşarak, bu kişiler tarafından doldurulan talep formunu ve abonelik evraklarını teslim alıyor ve şirket numaralarının taşınma talebi, diğer operatöre iletiliyor.

  Diğer operatörün, şirket bilgilerini kontrol edip geçiş onayını vermesinin ardından şirkete, numarasını taşıdığı operatörden hizmet almaya başlayacağı zaman bildiriliyor.

  Şirket elemanları, belirtilen tarih ve saatte yeni SIM kartlarını cep telefonlarına takarak, hizmet almaya başlıyorlar.

  Ayrıca, aynı anda birden fazla sayıda hat için veya kurumsal hatlar için toplu başvuru yapılabiliyor.

  Numara taşımanın püf noktaları ücret Alınmayacak

  Telekomünikasyon Kurumu (TK), numara taşıma bedelinin ne olacağı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Kurum, numarasını taşıyan aboneden en fazla 2 YTL ücret alınabileceğini karara bağladı.

  Ancak, cep telefonu operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone, aboneden taşıma ücreti almayacaklarını açıkladığı için, vatandaşlar taşıma işlemi karşılığında 2 YTL'yi de ödemeyecek. Telekomünikasyon Kurumu, 2 YTL'lik taşıma bedelini yapılan teknik hesaplamalar sonucunda belirledi. Hesaplamalara göre, numara taşımanın operatöre masrafının azami 2 YTL olduğu tespit edildi. Taşıma masrafının da bu bedel üzerinden yapılmasında karar kılındı. Kurul üyeleri arasında, numara taşınması karşılığında 6 ve 10 YTL bedel alınması da gündeme geldi. Operatörlerin, vatandaştan ücret almayacaklarını açıklamaları kurul üzerinde etkili oldu ve bedel 2 YTL olarak belirlendi. Numarasının hiçbir rakamını değiştirmeden hizmet aldığı cep telefonu operatörünü değiştirmeye imkan veren numara taşıma 9 Kasım'da başlayacak.


  Numarasını taşımak isteyen vatandaşların yapacakları işlemler şöyle:
  • Operatörünü değiştirmek isteyen abone, geçmek istediği yeni operatörün abone merkezine başvuracak.
  • Abone, başvuru sırasında numaranın kendisine ait olduğunu gösteren belgeleri verecek, numara taşıma formunu dolduracak. Abone merkezinde yeni operatörü ile hizmet almaya başlayacağı tarihten geçerli olacak biçimde abonelik sözleşmesi imzalayacak ve yeni bir SİM kart alacak.
  Arayana uyarı
  • Abone merkezi, aboneden aldığı bilgi ve belgeleri elektronik ortama aktardıktan sonra en geç 2 gün içinde Telekomünikasyon Kurumu bünyesindeki referans veri tabanına aktaracak. Kurum, bu talebi abonenin ayrılmak istediği operatöre iletecek. Operatör kimlik bilgisi ve belgeleri denetleyecek. En geç 2 gün içinde numara taşımaya onay verecek.
  • 6 gün içinde numarasını taşımak isteyen abonenin, belirleyeceği saat diliminde numara 20 dakika kapatılacak ve vatandaş yeni operatöründen hizmet almaya başlayacak.
  • Numarasını başka bir operatöre taşıyan vatandaşı arayanlara, 1.6 saniye süren ton sesi ile 'aranan kişinin operatörünü değiştirdiği' uyarısı yapılacak
  Kendi numaranızla aynı alan koduna sahip başka oparatörlerdeki aboneleri aradığınızda özel bir uyarı tonu duyacaksınız.

  örneğin: turkcell hattınızı vodafone taşıdınız.turkcel numaralı vodafone oparatörünüz oldu. turkcellli bir tanıdığınız sizi aradığında bu sinyal sesini duyabilecek ama avea, vodafonedan arayan kişi bu tonu duyamayacak aynı işlemler diğer oparatörlerden geçiş yapanlar içinde geçerli.bu sistemin eksik yönü ise türkiyede 3 oparaör olduğu için aradığınız kişinin oparatöünün değiştirdiğini anlıyorsunuz. ama vodafonamı, aveayamı geçtiğini anlayamıyorsunuz.

  Not: Yukarıda verdiğim gsm oparatörleri ile ilgili bilgi tamamiyle bilgilendirme amaçlı bir örnektir.

  Başvuru Reddedilebilir  Telekominikasyon Kurumu uzmanlarından Aysel Kandemir, abonenin mevcut oparatörünün numara taşıma talebini reddedebileceğini belirtti Kandemir, reddetme koşullarını söyle sıraladı;
  • Numaranın başka aboneye ait olması.
  • Abonenin mevcut işletmecisinde numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması.
  • Abonenin kimlik bilgilerinin yanlış veya eksik olması.
  • Taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış taşıma işleminin bulunması.
  • Aboneler taşıma zamanı duyurusunun kendilerine bildirilmesinden hemen önce geçmek istedikleri. oparatöre başvurarak numara taşıma işleminden vazgeçebilecek.
  • Başkasına ait numara için taşıma başvurusu yapılamayacak.
  • Başvuru bizzat veya noter onaylı vekalet verdiği kişi tarafından yapılabilecek.
  İşlem 6 günde Bitecek

  Numara Taşıma başvuruların süreci en fazla 6 gün içinde tamamlanacak

  TELEKOMÜNİKASYON KURUMU BÜNYESİNDE KURULU BULUNAN NUMARA TAŞINABİLİRLİĞİ SİSTEMİ (NTS) 9 KASIM 2008 TARİHİNDE SAAT 00:01 İTİBARİYLE KULLANIMA AÇILMIŞTIR.

  NUMARA TAŞIMA TALEPLERİ GSM İŞLETMECİLERİ TARAFINDAN NTS'YE İLETİLMEKTE VE MEVZUAT ÇERÇEVESİNDE GEREKLİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.

  http://www.numaranitasi.gov.tr/PublicWebGUI/

  Linkinden taşınmış numaralara ve bir numaranın şu anda hangi operatörden hizmet aldığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

  Ön başvuru yapanlar dikkat!!!

  Numaranız ön başvuru yaptığınız için 4 gün içinde taşınabilir. Bu yüzden kalan kontörlerinizi muhakkak kullanmanızı öneriyorum

  Bütün oparatörlerin numara taşıma ile ilgili bilgileri

  http://www.vodafone.com.tr/numara-tasima/index.php
  http://www.avea.com.tr/mobilnumaratasinabilirligi/index.html
  http://www.turkcell.com.tr/bireysel/turkcellliolmak/TurkcellliOlmakistiyorum/turkcellegecmekistiyorum#tt0


  Numara taşıma işlemi sırasında değiştirdiğiniz oparatör sizi arayıp ikna etmeye yetkisi yok

  İşletmeciler, numara taşınabilirliği işlemleri sırasında elde ettiği abonelere ait kişisel bilgilerin gizliliği konusunda ilgili mevzuata uygun olarak hareket eder. Numara taşınabilirliği kapsamında abonelere ait bilgiler, işletmeciler tarafından münhasıran ilgili numaranın taşınması amaçlarına uygun biçimde kullanılır. İşletmeciler, numara taşıma işlemi sırasında elde ettikleri bilgileri, ilgili abonenin numara taşıma konusundaki talebini geri alması ya da bu talebi ertelemesi amacıyla kullanamaz.

  İşletmecilerin numara taşıma işlemi sırasında elde ettikleri bilgileri, ilgili abonenin numara taşıma konusundaki talebini geri alması ya da ertelemesi amacıyla kullanması halinde bir önceki takvim yılındaki cirosunun % 1 (yüzdebir)’ine kadar idari para cezası uygulanır.

  Hükümlerine göre verici işletme aboneyi taşıma talebinden vazgeçmesi yönünde telkinde bulunamaz.

  Not: bu konu bilgilendirme amaçlı açılmış olup, servislerle veya oparatörünüzle yaşadığınız sorunları bağlı bulunduğunuz oparatörün müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gereklidir.
   


Sayfayı Paylaş