Nörofibromatozis

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 9 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Nörofibromatozis

  Nörofibromatozis (Sinir Tümörü);

  Derinin irsi bir tümöral hastalığı. Diğer ismi Von Reckling hausendir. Deride iki çeşit değişiklik görülür. Birincisi; lekelerdir. Bunlar, sütlükahve renkli küçüklü büyüklü değişik şekillerdeki renk değişiklikleridir. İkincisi; darı büyüklüğünden yumurta büyüklüğüne kadar değişen çeşitli büyüklükteki tümörlerdir. Çok defa bütün vücuda serpilmiş olarak bulunurlar. Bunlardan bazıları sinir kökenli olabilir. Belirtiler el içi ve ayak tabanı hariç derinin her tarafında yerleşebilirler.

  Hastaların şikayetleri genellikle ya hiç olmaz, veya ileride iyice büyüyen tümörlerin bulunduğu bölgelere göre çeşitli şikayetleri olur. Göz sinirinde, beyinde, akciğerlerde çeşitli bozukluklara sebebiyet verebilir.

  Bazan her iki çeşit belirti mevcut olmaz, bir de çok az belirti olabilir. Bu vak'alar takip edilmeli ve araştırılmalıdır. Vücutlarında ikiden fazla ikişer santimetrekareden büyük kahverengi leke varsa, çeşitli tetkikler yapılmalıdır. Çünkü, bu hastalık çeşitli konjenital (doğumdan beri mevcut) bozukluklarla beraber bulunabilir.

  Tedavisi için belli bir metod yoktur; sinire tazyik yapan tümörler cerrahi olarak çıkartılmalıdır.  Denetleme :
  Uzm. Dr. Sertaç Sever
  Dermatolog
   


Sayfayı Paylaş