Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları
  Normal doğum bebeğin vajinal yolla doğrulmasıdır, doğal bir olay ve fizyolojik süreçtir. Anne doğum sonrası birkaç saat sonra bebeği emzirmeye başlayıp normal günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Kasılmayı sağlayan oksitosin hormonu anne sütünün gelmesini uyarmaktadır. Hastanede kalma süresi 24 saattir.

  Normal doğum bebek açısından da avantajlıdır doğum sırasında sıkışıp büzülen akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olur. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağda kısa sürede oluşmaktadır.

  Normal doğumda da bazı riskler mevcuttur doğum eyleminin nasıl olacağı daha önceden tespit edilemediği için başlangıçta her şey normal gözükse bile aniden problem gerçekleşebilir ve doğum duraklayabilir, yavaşlayabilir, doğum süresi uzayabilir. Doğum sırasında bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayabilir bu nedenlerden dolayı her zaman acil sezaryen şartları hazır olmalıdır. Doğum esnasında doğumun uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir ve bebeğin ileriki yaşamında zekâ vb. geriliklere yol açabilir. Ikınmanın az olması ve bebeğin kalp atımlarının yavaş olması gibi durumlarda vakum gerekebilir. Bebeğin omzunun takılması vb. sorunlarda görülebilir.

  Normal doğumda anne açısından riski olabilecek bir faktör ise yırtıklardır. Bu yırtıklar dikiş uygulanan doğumlarda bile görülebilir ve annenin ileriki yaşamında ciddi problemlere neden olur.

  Vajina ve bağırsaklar arasında milimetrik bir yol açarak vajinadan dışkı gelmesine neden olabilir ve böyle bir durumda çok uzun bir tedavi süresi gerekebilir. Normal doğuma bağlı olarak ileri hayatta idrar kaçırma şikâyetlerine yol açabilir ve ameliyat gerektirir.turkeyarena.net Anne adaylarını normal doğumdan soğuklaştıran ve korkuya sebep olan bu problemlere nadiren rastlanmaktadır.

  Anneyi normal doğumdan soğutan diğer bir neden ise doğum ağrılarından korkmalarıdır. Anne babaların gözünü korkutan diğer bir ihtimal ise zamanlama problemidir çünkü tam olarak ne zaman saat kaçta doğacağı belirlenemediği için çiftlerde genellikle ya trafik olursa, ya hastaneye yetişemezsek v.b korkular yüzünden anne-babalar sezaryene yönelmektedir.

  Doğum sonrası atılan dikiş bölgesine özel bakım gerekmekte, anne çoğu zaman normal pozisyonda oturamaz ve dikişler pansuman gerektirmektedir. İyileşme süreci 7-10 gündür.
   


 2. Misafir Guest

  merhaba ben 3 aylık hamileyim doğumdan çok korkuyorum allah herkese yardımcı olsun inşallah bende normal doğumu düşünüyörum bakalım hayırlısı
   

Sayfayı Paylaş