Normal Doğum Nasıl Yapılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Normal Doğum Nasıl Yapılır
  Normal doğum hem anne sağlığı hemde bebek sağlığı açısından avantaj sağlamaktadır. Eğer normal doğum yapmayı planlıyorsanız normal doğumun aşamalarını bilmenizde fayda var.

  1. Aşama
  Hamilelik dönemi süresince kapalı olan rahim ağzı, kasılmaların da etkisi ile açılmaya başlar. Bu aşama tam açılmanın yaşanmasına kadar devam eder. Rahim ağzı kadından kadına değişmekle birlikte ortalama 10 cm. açıklık kazanır. 8-10 saat arasında sürebilen bu aşama doğumun gerçekleşmesinde en uzun süren aşamadır. Fakat gebe kadın açılmanın başladığını çok zaman farketmez ve kasılmaları hissetmez, bu nedenle bu zamanın neredeyse yarısı kadın tarafından anlaşılmadan atlatılır. 1. aşamada aktif ve pasif olmak üzere iki ayrı evre vardır. Pasif evre nadire gelen ağrıların olduğu ve hafif geçen evredir. İlk kez doğum yapacaklarda uzun sürebilir. Genellikle hastaneye gidilmesine neden olacak bir belirti gözükmez. Aktif evrede ise rahim ağzı ortalama 3 cm. açılmıştır. Ağrıların şiddet ve sıklığı artmaya başlar. Ağrıların 5 dakikada bir gelmeye başlaması ile hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Tabi bu arada suyun gelmesi ya da kanamanın başlaması gibi bir durum varsa beklenmeden hekime başvurulmalıdır. 1. aşama sonunda rahim ağzı belirtilen ölçülerde açıldığında hamile kadında ıkınma isteği başlar, doğumu yaptıracak kişinin onay vermesi halinde ıkınmanın bir zararı yoktur, ancak zamanından önce ıkınmak doğumun uzun sürmesine neden olabilir.

  2. Aşama
  Bu aşama rahim ağzının tam açılmasından, doğumun gerçekleşmesine kadar geçen süreçtir. 30 dakika ile 3 saat arasında olması beklenir. Kadın bu aşamada ıkınabilir ve ıkınmasının kuvveti doğumu o ölçüde kısaltacaktır. Doğru teknikle ıkınmamak sadece annenin bitkin düşmesine neden olur.

  3. Aşama
  Bebeğin dış dünyaya çıktıktan sonra plasenta ve doğum dokularının dışarıya çıktığı süreçtir. Yarım saat ile 45 dakika arasında olması beklenir. Plasentanın çıktıktan sonra tüm olması gerekmektedir. İçeride parça kalması kadından kanamaya ve iltihaplanmaya neden olur. Eğer kadında doğum esnasında rahim ağzına kesi uygulandı ise dikme işlemi de bu aşamada yapılır. Temizliği yapılan lohusa dinlenmeye alınır. İlk saatlerde kanaması kontrol altında tutularak, tansiyonu, nabzı dikkatle izlenir.

  4. Aşama
  Plesentanın çıkışından sonraki 4-5 saatlik süreçtir. Bu süreçte lohusa dikkatle izlenerek oluşabilecek olumsuzluklar acilen kontrol altına alınır.

  Normal doğumda, bebek doğduktan en geç otuz dakika sonra plasenta ve zarları da kendiliğinden rahimden dışarı atılır. Normal bir doğumda yaklaşık 300 ml kadar kan kaybı olur. Doğum için geçen süre 24 saatten daha azdır. Sağlıklı bir doğum eylemi güç olmayan fizyolojik bir olaydır. Normal doğum annenin normal yaşantısına dönmesini çabuklaştırır. Annenin ve bebeğin, hastanede yatış süresi kısadır. Bebeğiniz için gerekli, ideal besin içerikli anne sütünün gelmesi daha hızlı olur. Bebeğe anestezi uygulanmamış oluyor.turkeyarena.net Doğum esnasında bebek ciğerlerindeki sıvıyı atıyor. Anne bebeğini hemen emzirmeye başlıyor. Doğumdan sonra yaklaşık 24 saat içinde taburcu olunabiliyor. Anne normal hayata daha çabuk geri dönebiliyor. Normal doğum yapan kadınlar daha kolay kilo veriyor.
   


Sayfayı Paylaş