Nokia'dan Bir İşletim Sistemi Daha, Meltemi

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Nokia çok işletim sistemi değistirir oldu. Bence artık birisine karar verip onda yol alması lazım.Eeee hadi ucuz modeller icinde bu haberimizdeki olsun ve tamam de. Artık bi işletim sistemi daha duymak istemiyoruz deyip gelelim bu yeni isletim sistemine. Yeni telefonlarında Windows Phone kullanacağını açıklayan Nokia, ucuz pazarlar için tasarladığı alt sınıf telefonlarında ise tercihini Linux'tan yana kullandı. Firmanın kendi geliştirdiği işletim sisteminin adı ise Meltemi -adını Meltem rüzgarlarından alıyor.

  Nokia şimdilik Meltemi'yi ne kabul ediyor ne de reddediyor fakat Wall Street Journal'den Christopher Lawton, konuyla ilgili üreticilerin artık donanımdan daha ziyade yazılıma yöneldiklerinin atını çiziyor.

  Google'ın popüler Android işletim sistemi şu an piyasadaki orta ve üst sınıf telefonlara hükmederken Apple'ın iOS'u sadece Apple markalı cihazlarda karşımıza çıkıyor. TGDaily'e göre Apple gibi kendi işletim sistemi olan üreticiler diğerlerine göre daha çok avantaj elde edebiliyorlar. Örneğin cihazlarında daha çok değişiklik yapıp yazılım konusundadiğerfirmalara bağımlı kalmıyorlar.

  Meltemi'nin kaderi MeeGo gibi mi olacak bilmiyoruz fakat şurası gerçek ki kullanıcılar, ellerindeki ucuz telefonlardan da akıllı olanlar kadar özellik bekliyorlar.
   


Sayfayı Paylaş