Noel Baba Santa Claus

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Noel Baba Santa Claus

  [​IMG]

  Santa Claus (aynı zamanda Saint Nicholas veya Saint Nick olarak da adlandırılır) genelikle beyaz ile süslenmiş kırmızı bir kıyafet giyen, beyaz sakallı, neşeli ve şişman biri olarak tanınır ve sekiz geyiği tarafından havada çekilen oyuncak dolusu bir kızağı sürdüğü söylenir. Santa Claus'ın yılbaşı arifesi bacalardan evlere girerek bütün iyi çocukların Noel çoraplarının içine ve yılbaşı ağaçlarının altına hediyeler bıraktığı söylenir.

  Santa Claus'ın bu imajı 19. yüzyılda Kuzey Amerikalı'ların bir icadı olmasına rağmen eski Avrupa köklerini taşır ve tüm dünyada yeni yıl kutlamalarını etkilemeyi sürdürür.

  Santa Claus'un tarihi, Anadolu'da papazlık yapan Saint Nicholas adındaki bir adam ile başlar. Saint Nicholas hayırseverliği ve bilgeliği ile bilinirdi. Efsanelere göre onun zengin bir aileden geldiği ve fakirlere bütün parasını verdiği söylenir. Saint Nicholas M.S. 340'da öldü.

  11. yüzyılın sonlarında, İtalyan askerleri Saint Nicholas'dan kalan tüm kalıntıları İtalya'ya getirdiler. İtalya'nın güneyinde bir liman kasabası olan Bari'de onun adına bir kilise inşa ettiler. Daha sonra dünyanın her yerindeki Hıristiyan Pilgrim'ler gelip Saint Nicholas'ın kilisesini ziyaret ettiler. Bu Pilgrim'ler, Saint Nicholas efsanesini yerlisi oldukları ülkelerine taşıdılar. 12. yüzyıl boyunca Avrupa'da "Saint Nicholas Günü" hayırseverlik ve hediye verme günü oldu. Almanya, Fransa ve Hollanda 6 Aralık gününü fakirlere ve çocuklara hediye verme ve bir dini bayram olarak kutladı.

  Sinter Klaas'ın Hollanda efsanesinden adını ve ilhamını alan Santa Claus'ın Amerikan versiyonu, 17. yüzyılda göçmenlar tarafından New York'a getirildi. 1773'lerin başında isim Amerikan basınında "St. A Claus" olarak ortaya çıktı fakat Saint Nicholas'ın Hollanda versiyonu hakkında Amerikalılar'a ilk detaylı bilgiyi veren ünlü yazar Washington Irving'dir. Bu Hollanda-Amerikalı Saint Nick, 1823'de yazar Clement Clarke Moore'un "The Night Before Christmas" (Christmas'dan önceki gece) adlı şiiri ile Amerika'daki bugünkü şekline ulaştı.

  [​IMG]

  Santa Claus'ın Amerikan imajı, 1860'dan 1880'e kadar "Harper" magazininde Christmas için Santa yazıları yazan Thomas Nast tarafından daha da işlendi. Nast, Santa'nın dünyadaki iyi ve kötü çocukların listesini yaptığı ve Santa'nın kuzey kutbundaki atölyeleri gibi detayları ekledi. Santa Claus'ın daha yeni versiyonu, 1931'de sunulan Coca-Cola reklamları için bir seri anlatımla tamamlandı. Santa'nın kırmızı ve parlak burunlu 9. geyiği Rudolph ise, Montgomery Ward firmasının bir reklam yazarı tarafından 1939'da icat edildi.

  Santa Claus'ın tam detaylı modern imajı, bütün dünyadaki yılbaşı kutlamalarında önemli bir yere sahiptir. Reklamlarla, kutlama kartları ile, dekorasyonlarla ve alışveriş merkezlerinde Santa Claus kostümüyle dolaşan insanlarla, Santa Claus insanlara hatırlatılır. Santa Claus aynı zamanda filmlerde (Miracle on 34th Street) ve şarkılarda (Santa Claus is Coming to Town; Here Comes Santa Claus) yer alır. Çocuklar Santa Claus'a mektup yazarlar ve onun için yılbaşı arifesinde süt ve kurabiye hazırlarlar.
  Santa Claus'ın dünyadaki diğer adları:

  • İngiltere'de Kris Kringle
  • Hollanda'da Saint Nikolaas
  • İtalya'da Bobouschka
  • Almanya'da Befana
  • Türkiye'de Noel Baba
   


Sayfayı Paylaş