Nissanın asi çocuğu Qashqai

Konusu 'Nissan' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  2008 yılını %1,3' lük pazar payı ile kapatan Nissan,
  2009’un ilk çeyreğinde %1,7’lik pazar payına ulaştı. Nissan’ın gözde modellerinden Qashqai %13,4’le sınıfının lideri olurken, Pick-up segmentinin yıldızı Navara da yaptığı atakla Mart ayında ikinciliğe yükseldi. Nissan Otomotiv A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, krizin gölgesinde başlayan ve ÖTV ile hareketlenen otomotiv pazarı ile ilgili 2009’un ilk çeyreğine ilişkin yaptığı değerlendirmede: “SUV segmentinde Crossover trendini başlatan Qashqai modelimiz 2009'un ilk üç ayına damgasını vurdu. Ocak-Mart ayları arasında elde ettiği %13,4'lük pazar payı ile sınıfının satış lideri olan Qashqai’nin yıldızı daha da parlamaya devam ediyor” dedi.

  [​IMG] [​IMG]

  Sancaktaroğlu, 15 Mart’tan itibaren geçerli olan ÖTV indirimi ile hareketlenen piyasanın 15 Haziran’a kadar aynı tempoda devam edeceğini, ancak 16 Haziran’dan itibaren sektörün önünü görebilmesi için yeni destek paketlerinin gelmesi gerektiğini konusuna değindi. Nissan’ın SUV segmentindeki iddiasını bu sene de sürdüreceğini söyleyen Sancaktaroğlu, kriz ortamında dahi müşterilerin beklentilerini hassasiyetle değerlendirdiklerini ve özellikle Qashqai’ye olan talebi karşılamak için yoğun bir çaba sarfettiklerini belirtti. Nissan Qashqai’nin şu anda 2 aylık sıra ile satıldığını belirten Nissan Otomotiv A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, Mayıs ayında teslim edilecek araçların Nisan ayı fiyatları ile satılacağını ifade etti. 2009’un ilk üç ayında elde edilen başarının bir neticesi olarak, Qashqai’lerde Mayıs teslimleri için Nisan fiyatlarının geçerli olacağını söyledi.

  Nissan’ın Pick-up segmentinde Navara ve Pick-Up modelleriyle 2008 yılını %12,2 pazar payı ile 4. sırada tamamladığını belirten Sancaktaroğlu: “Navara modelimiz bu yıla ciddi bir yükselişle başladı. Mart ayındaki performansı neticesinde %17,8 pazar payı ile sınıfının en çok satan 2. markası konumuna geldi, hem de önemli bir filo satışı olmaksızın. Türkiye’de üç yıl üst üste en beğenilen Pickup seçilen Nissan Navara, sınıfının en zengin donanım ve konforu ile iddiasını arttırarak sürdürmeye devam edecektir” dedi.

  Qashqai Ekonomi, Güvenlik, Compact SUV, Hakim Sürüş pozisyonu gibi özellikleri ile %13,4'lük pazar payına ulaştı. Üstelik 1 depo yakıt ile 1.387 km katedebilen 1.5 dizel versiyonu da, 6 ileri düz vitesi ile tüketicilerden hem performans hem de yakıt ekonomisi açısından tam puan aldı. Sınıfının satış lideri olan Qashqai, binek otomobil konforunu bir SUV’un yüksek sürüş pozisyonu ile birleştirerek farklılık yaratırken, kompakt ve çevik yapısı sayesinde de hatchback bir otomobilin manevra ve park kolaylığını da beraberinde sunuyor. EuroNCAP testlerinde en yüksek güvenlik skorunu alan Qashqai uçak kokpitini andıran iç dizaynı ve sürüş dinamizmi ile öne çıkıyor. Qashqai'de 1.6 litre 4x2 düz vites, 1.5 litre dizel 4x2 6 ileri düz vites ve 2.0 litre dizel 4x4 otomatik vites seçenekleri mevcut.
  Mart 2009’da %17,8 pazar payı ile sınıfının en çok satan 2. markası konumuna gelen Navara ise, SUV DNA’sı taşıyan heybetli yapısı ve üstün donanım özellikleriyle, Pick-up pazarının yüksek standartlarını belirlemeye devam ediyor. Çift kabinli yapısıyla geniş bir oturma alanı sunan Nissan Navara, piyasaya çıkardığı yeni Platinum versiyonu ile de adından söz ettirmeye devam etmeyi hedefliyor. Yepyeni bir konsept ile üretilen Navara 4x4 LE Platinum A/T, üstün arazi kullanımı ve SUV tarzı görünümü sayesinde Sport Utility Pick-up kavramını oluşturarak pick-up segmentinde farklılık yaratmayı başarıyor. Navara 4x4 LE Platinum A/T tasarımı ve zengin detayları ile görünürlük ve prestij anlamında büyük farklılık yaratıyor.
  17.04.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş