Nissan, NV200’le ticarete geri döndü

Konusu 'Nissan' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Nissan, NV200’le ticarete geri döndü
  2000 yılından bu yana ticari araç segmentinde yer almayan Japon Nissan, Türk tüketicilerin de görüşlerini alarak geliştirdiği yeni modeli NV200’le ticaride ‘ben de varım’ diyor. Nissan Avrupa yetkilileri Rusya ve Türkiye’nin ticarideki en büyük pazarları olacağını belirtirken, Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu ise, ‘NV200 bizim için milat olup, süper lige çıkaracak’ dedi.

  [​IMG]

  EN son Vanette adlı küçük ticarisiyle 2000’li yılların başlarına kadar pazarda boy gösteren Japon Nissan, NV200 isimli yeni modeliyle 9 yıl aradan sonra Avrupa ve Türkiye’de hızla büyüyen ticari araç segmentinde ‘bende varım’ diyor. Son yıllarda Fransız ortağı Renault’un geliştirdiği ticari modellerle pazarda yer alan Japon marka, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin tüketicilerinin görüşlerini alarak geliştirdiği NV200’yle birlikte artık kendi modellerini yaratma kararı aldı. 2013 yılına kadar dünyada 13 Avrupa’da ise 6 yeni ticari modeli piyasaya sunup, pazarın en önemli oyuncularından biri olmayı hedefleyen Nissan’ın 36 ülkede yer alacağı Avrupa’daki en büyük kozu ise Türkiye ve Rusya.

  Nissan için milat
  NV200’ün Barselona’da gerçekleşen uluslararası tanıtımında görüştüğümüz Nissan Avrupa yetkilileri, ticari araçta Rusya ve Türkiye’nin en büyük pazarları olacağını ifade ederek, bu iki pazarın da etkisiyle Avrupa LCV (hafif ticari araç) pazarında lider olmayı hedeflediklerini belirttiler. Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu ise 2010 yılının ilk çeyreğinde satışa sunacakları NV200’ün kendileri için bir milat olacağını söylüyor. Sancaktaroğlu, ‘Tam bir ticari araç ülkesi olan Türkiye pazarında yaklaşık 9 yıldan bu yana ticari modelimizin olmamasının sıkıntısını yaşıyorduk. NV200 hem bizi Türkiye’de en çok araç satan ilk 10 marka arasına, yani süper lige sokacak, hem de pazar payımızı yüzde 1.5’ten yüzde 2.5-3’leri taşıyacak. Ticarden sonra bir de eksik olduğumuz orta sedan sınıfında aracımız olursa yüzde 4’lük pazar payını bile yakalarız’ açıklamasını yapıyor.


  Ticarinin Qashqai’si olacak
  2009 yılında binek sınıfta Qashqai modeliyle kalktıkları atağa 2010 yılında ticari sınıfın Qashqai’si olacak NV200’le hızlanarak devam edeceklerini kaydeden Sancaktaroğlu şöyle konuştu: ‘NV200, Kasım ayından itibaren Nissan’ın Barselona fabrikasında üretilmeye başlanacak. Yılda ilk etapta 40-45 bin adet üretilecek. Türkiye’de satışa sunmamız 2010 yılının ilk çeyreğini bulur. Daha önce istesek Japonya’dan getirebiliriz ama ekstra yüzde 10’luk vergi dezavantajı nedeniyle Barselona fabrikasından çıkacakları bekleyeceğiz.’

  Gelmeden gemide 900 Qashqai sattık
  BU yılın Ocak-Ağustos döneminde Qashqai modelinin gücüyle 5 bine yakın araç sattıklarını hatırlatan Sancaktaroğlu, yıl sonunda 2008’e göre büyüyüp 8 bin adetle yılı kapatmayı hedeflediklerini söyledi. ÖTV indirimi süresince Qashqai modellerinin yok sattığını söyleyen Sancaktaroğlu, ‘Bu ayın başında ÖTV indirimine yetişmesi için Nissan Avrupa’ya özel olarak 4 günde 900 adet Qashqai ürettirdik. Araçlar daha gemideyken hemen hemen hepsini sattık’ açıklamasını yaptı.

  Fiyat 30 bin TL olursa getirmem
  NİSSAN Avrupa ile fiyat pazarlığına başladıklarını kaydeden İlkim Sancaktaroğlu, bu aracın Türkiye’de rekabetçi olması için kafalarındaki fiyatın 26 bin TL civarında olduğunu kaydetti. Sancaktaroğlu, ‘Açıkçası 30 bin TL ve üzeri bir fiyat verirlerse, aracı getirmeyiz. Çünkü o fiyatla Türkiye’de hiç şansı yok. Yerli rakiplerimizle mücadele edemeyiz’ dedi. Fiyat konusunda anlaşılırsa Türkiye’de yılda 10 bin adet NV200 satmayı planladıklarını kaydeden Sancaktaroğlu, ‘İlk etapta tabiî ki bu rakamı yakalayamayabiliriz. Ama 2010’da 5 bin adet satsak bile, bu toplam satışlarımızın iki kattan fazla artmasını sağlayacaktır. 2011 gibi de 10 bin adetlik satışa ulaşırız’ açıklamasını yaptı.
  Rakiplerine kargo alanında fark atıyor
  KASIM’dan itibaren Nissan’ın Barselona fabrikasında üretilecek NV200’ün 86 beygirlik 1.5 dizel ve 1.6 litre benzinli motoru bulunuyor. NV200, 2010’un ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de sadece dizel motorlu versiyonuyla gelecek. NV200’ün büyük özelliği sınıfının en geniş kargo alanına sahip olması.4.4 metre uzunluğunda, 1.86 metre yüksekliğinde ve 1.69 metre enindeki aracın kargo alanı ise 4.2 metreküp büyüklüğünde. Araç bu özelliğiyle rakiplerinden 1 metreküp daha fazla kargo alanı sunuyor. Kombi ve van olmak üzere iki tipi bulunan NV200’ün, combi versiyonunda 7 koltuk seçeneği de yer alıyor.
  28.09.2009, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş