Nissan, kazaları azaltmayı hedefliyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Nissan Motor Ltd. Şti. arkadan çarpma nedeniyle meydana gelen kazalara iki açıdan da yaklaşan ve yeni bir teknoloji olan "Öndeki Araca Çarpmayı Önleme Konsepti”ni sundu. Bu teknoloji, bir yandan sürücünün seyahat esnasında önünde seyreden araca çarpmasını önlemeye yardım ederken, aynı zamanda ani fren yapma riskini de azaltmaya yardımcı olarak arkadan gelen aracın size çarpma riskini de azaltıyor.

  Nissan’ın geliştirdiği bu teknoloji sayesinde, öndeki aracın uzaklığını ve hızını gösteren çok hassas bir radar sensörü aracılığıyla devreye giriyor. Sistem hızın düşürülmesi gerektiğini tespit ettiğinde, sürücüyü hem ekran simgesiyle hem de sesli olarak ikaz ederken, gaz pedalını yukarı kaldıran bir kuvvet oluşturup sürücünün aracı sarsmadan yavaşlatmasını sağlayan kısmi fren sistemini uyguluyor. Sistem çarpışma riskinin olduğunu tespit ederse, otomatik olarak daha sıkı bir fren yaparak sürücünün emniyet kemerini sıkılaştırıyor. Şu ana kadar çarpışma önleme sistemlerinin devreye girebildiği en yüksek hız olan 60 km/s’ e kadar olası çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor ve aynı zamanda arkadan gelen aracın size çarpma riskini de azaltıyor.

  Nissan yeni teknolojisiyle, öndeki aracı daha erken tespit etmesinin yanı sıra sürücünün yüksek riskli bir durumdan kaçınmasını sağlayacak uyarılar veriyor. Sistem sürücünün hızını azaltmasına yardım etmek üzere tasarlanmış olup, aynı zamanda arkadan gelen aracın size çarpma riskini de azaltıyor.
   


Sayfayı Paylaş