Nişantaşı Gezilecek Yerler

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 25 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Nişantaşı Gezilecek Yerler
  Hafta içi, hafta sonu boşalmayan bu caddeler, her sabah, öğrenciler ve semtte çalışanlarla uyanır. Hafta sonlarında alışveriş için buraya gelenler caddeyi ve ara sokaklarını doldurur. Genellikle öğle saatlerinde kalabalıklaşan semt, akşam saatlerinde tenhalaşmaya başlar. Nişantaşı, zengin tarihi ve sosyokültürel mozayiği ile İstanbul'un en önemli semtlerinden biridir.

  Cafeler, restoranlar ve dünyanın bir çok ünlü markalarının mağazaları Nişantaşı'na sosyetik bir hava vermektedir. Batılı bir şehir görünümüne sahip olan Nişantaşı eski yapıtlarıyla zengin tarihini bize anımsatır.

  Nişantaşı Osmanlı döneminden bu yana şehrin önemli yerleşim bölgelerinden biri olmuştur. Her dönem İstanbul’un yüksek gelir sahibi ve entelektüel kesimine ev sahipliği yapan Nişantaşı köklü bir geçmişe sahiptir.
  Nişantaşı’nda görebileceğiniz tarihi eserlerin başında Teşvikiye Camii gelmektedir. 1854 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan cami semt olarak Teşvikiye sınırları içinde yer alır; fakat bu iki semt iç içe geçmiş ve birbirine çok yakın olduğu için Teşvikiye Camii Nişantaşı’na gittiğinizde görmenizi önerdiğimiz tarihi yapılar arasında.

  Aynı zamanda camii avlusunda yer alan ve Osmanlı döneminden kalan ve semtin ismini alığı iki adet nişan taşı da görebileceğiniz tarihi kalıntılar arasında.

  Teşvikiye Caddesi ile Vali Konağı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta yer alan ve Sultan Abdülmecit döneminden kalan dikilitaş da görebileceğiniz tarihi eserlerden. Üzerinde “Sultan Mecid’in hiçbir karşılık beklemeden ortaya koyduğu eser” yazan taş aynı zamanda semtin merkezi olarak kabul edilir.
   


Sayfayı Paylaş