Niğdenin En Meşhur Yemekleri

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Niğdenin Meşhur Yemekleri Nelerdir


  Niğde’nin kendine has bir Mutfak Kültürü vardır. Niğde yemekleri Et ve sebze ağırlıklı olarak hazırlanmaktadır. Özel bir damak tadı olan “Arabaşı Çorbası” özellikle uzun kış mevsimi yaşanan Niğde’de insan direncini arttıran bir çorbadır.

  Kuzu etiyle hazırlanan “Niğde Tava” ve “Söğürme” Niğde lezzet sofrasının önemli iki yemeğidir. “Ayva Borana”sı yine Niğde mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

  Niğde ülkemizde en büyük elma bahçelerinin bulunduğu bir İldir. Ayrıca Niğde elmasının aroması ve tadı dünyanın beğenisi kazanmıştır. Niğde’liler elmadan bir çok tatlı ve yemek yapmaktadır. En önemli yemek ise pirinçli elma dolmasıdır.

  Niğde bölgesindeki bağlarda yetişen üzümlerden sonbaharda hazırlanan pekmez, kışın soğuğuna karşı insan direncini arttıran bir başka şifa kaynağıdır. Pekmez, su nişasta ve un karışımıyla yapılan “Köfter” Niğde’nin lokumudur. Yine nişasta, şeker, pekmez ve su karışımıyla hazırlanan “Paluza” ve “Kuru zerdali kavurması “ ramazan sofralarının hafif ama besleyici tatlılarıdır.

  Niğde Mutfağı, değişik besinlerin tat vericilerle belirli yöntemlerle pişirilmesi ile kendine özgü bir karakter kazanmıştır. Niğde’nin özel yemekleri arasında Niğde tavası, pancar çorbası, kuskus pilavı, ditme, tirit, Niğde çanağı, papara, oğma çorbası, mangır çorbası sayılabilir. Özel tatlıları ise hüsmeni (güllü), halveter, köfter ve pekmezdir.
   


Sayfayı Paylaş