New York Ulaşım

Konusu 'New York' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  New York Ulaşım
  New York'un üç büyük havalimanı vardır. Bunların en büyüğü
  John F. Kennedy havalimanıdır. Bu havalimanı diğerlerinin arasında en kalabalığıdır. JFK havalimanının en iyi yanı şehre ulaşım açısından kolay ve ucuz olanaklara sahip olmasıdır. Buradan şehre kişi başı 1.5 $'a yolculuk yapan otobüsler bulabilirsiniz.

  Bir diğer havalimanı New Yorklulara hizmet verdiği halde New York'un içinde olmayan bir havalimanıdır. Newark Uluslar arası Havalimanı komşu bir kent olan New Jersey'de bulunur ve merkezden 12 mil uzaktadır. Bu havalimanının kötü yanı şehre ulaşım olanaklarının pahalı olmasıdır. Buradan şehre taksiyle gitmek isterseniz 40 $'ın üzerinde para ödemeniz gerekecektir.

  Üçüncü ve son havalimanı ise La Guardia Havalimanı'dır. Bu havalimanı sadece iç hatlarda uçuşlar yapar. Bu havalimanından Boston ve Washington DC'ye periyodik servisler vardır.

  NEW YORK'TA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
  New York Otobüs Servisleri
  Port Authority Otobüs Terminali : Bu terminal 8th -9th Avenue'leri ve 40.-42. Caddeleri arasında bulunur. 35 ayrı otobüs hattına sahiptir. Terminal yılda 50 milyonun üzerinde insana hizmet verir. Atlantic City, Meadowlads'e ve Manmouth Parkı'na doğrudan servisler vardır.Daha fazla bilgi almak için ( 212 ) 564-8484'ü arayabilirsiniz.

  New York Transit Authority : New York Transit Authority ( NYCTA ) New York'taki iç hatları düzenler. Otobüslerini kullanmak için jeton gerekir. Daha fazla bilgi için ( 212 ) 330-1234'ü arayabilirsiniz.

  George Washington Bridge Otobüs Terminali : Bu terminal Forth Washington ve Broadway'de 178. ve 179. Caddeler arasında yer alır. Terminalden 175.Caddedeki 'A Treni' istasyonuna ulaşabilirsiniz.

  New York Metro Sistemi : New York metrosu diğer araçlara göre daha hızlı olması nedeniyle daha çok tercih edilir. Metro yılın her zamanı iş görür ve günde yaklaşık 3.5 milyon insana hizmet verir. Kısa mesafeler için biraz pahalı olabilir ( kişi başı 1.5 $ ) ; ancak hiçbir trafik derdi yoktur. Ayrıca metro sisteminde kaybolma derdi de yoktur ;çünkü hem metroların içinde hem de istasyonlarda haritalar vardır. Metroda yolculuk yapmak için en iyi yol 7 günlük veya 30 günlük sınırsız yolculuk yapmanızı sağlayan MetroCard almaktır. Bu manyetik kartlar yararlı olabilir. Bununla birlikte metroyu gece kullanmaktan olabildiğince kaçının ve metrodayken cüzdanınıza dikkat edin.

  ORYANTASYON
  Manhattan'ın büyük bölümünde kaybolma sorunuyla karşılaşmazsınız çünkü kuzey-güney yönlü caddeleri gösteren ve doğu-batı yönlü sokakları gösteren levhalar sizing doğru yolu bulmanızı sağlayacaklardır. Washington Meydanı'nın yukarısındaki 5th Avenue (5. cadde) ve Central Park şehri doğu ve batı olmak üzere iki kısma ayırır.

  Manhattan'da kendinizi gökdelenlerin arasında bulunca New York'un 800 km kare alanını sadece adalar oluşturduğu fikrini kafanızdan atmanız kolaylaşacaktır.Manhattan ve Staten Island yalnızdırlar, Queens ve Brooklyn ; Long Island'ın batı kısmını oluşturur. Sadece Bronx kıtasal alana bağlı değildir. Brooklyn ve Staten Island arasındaki boşluk- kaşiflerin kullandığı yol- New York Körfezi'ne girişi sağlar.turkeyarena.net Long Island Sound'a kuzeyden gelen gemiler de bu geçişi kullanır. Manhattan batıda Houston Nehri ile doğuda ise East Nehri tarafından sınırlanır.

  New York'ta üç büyük havalimanı vardır : Manhattan'ın 24 km güneydoğusunda John F. Kennedy Havalimanı , Manhattan'ın 13 km doğusundaki La Guardia Havalimanı ve de Manhattan'ın 16 km batısındaki Newark Havalimanı.
   


Sayfayı Paylaş