New York Gezilecek Yerler

Konusu 'New York' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  New York Gezilecek Yerler
  ÖZGÜRLÜK ABİDESİ : Özgürlük Abidesi New York’un sembolü durumundadır. 1865 yılında Edouard René Lefebvre de Laboulaye ve heykeltraş Frédéric -Auguste Bartholdi bir akşam yemeği partisine gittiler ve Amerika’nın politik özgürlüğünü onurlandırmak amacıyla bir abide yapmaya karar verdiler böylece onu ‘Fırsatlar Şehri’ ne armağan edebileceklerdi. 21 yıl sonra 28 Ekim 1886 tarihinde 45 m (151 fit) boyundaki Özgürlük Abidesi halka açıldı. New York’ a gelip de bu anıtı görmeden gitmek olmaz. Ancak 354 basamak çıkmak zor gelebilir (Bu 22 ortalama yükseklikte binaya tırmanmakla eşdeğer!). Ancak yine de ziyaret etmeye değer bir yapı. Fakat ziyaret için kalabalık vakitler yerine nispeten sakin zamanları seçmek yararlı olabilir.
  [​IMG]

  EMPIRE STATE BİNASI : New York’un gökyüzüne uzanan bu eşsiz yapısı sadece 410 gün içinde inşa edilmiştir (hem de dünya ekonomik bunalımı sırasında). 5th Avenue ve 34. Cadde’nin orada bulunan bina 102 kattan meydana gelmiştir ve 436 metre boyundadır. Binanın üzerinden geçecek uçaklar için bir anten konulması planlanmıştır ancak Hindenberg faciası bu planın hayata geçirilmesine engel olmuştur. 1945 Temmuzu’nda (sisli bir gün) B25 tipi bir uçak 79. kat civarında binaya çarpmıştır ve olay 14 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Ancak bina hala popülaritesini korumaktadır. Binanın 102. katından şehri izlemek hoş olabilir.

  CENTRAL PARK : Empire State Binası’nın en üst katından etrafınıza bakınca Central Park’ın ne kadar muhteşem göründüğüne tanık olacaksınız. Central Park şehrin trafiğinden, gürültüsünden kaçmak için iyi bir yerdir. Central Park 1873 yılında yapıldığında şehrin stresinden kaçan insanların uğrak yeriydi. Bununla beraber bugün orada koşu yapanlara, kaykayla kayanlara ve de müzisyenlere rastlayabilirsiniz. Daha sakin yerler arıyorsanız 72. Cadde civarında uygun yerler bulabilirsiniz. Parkta küçük bir hayvanat bahçesi ile birlikte spor yapabileceğiniz ( baseball, frizbi, buz pateni gibi )

  TIMES SQUARE : Times Square New York’un ışıltılı yerlerinden biridir. Ancak 1960 ‘larda sinema salonlarının adult eğlence yerlerine dönüşmesi ve buranın renkli, çılgın, tehlikeli insanların mekanı haline gelmesiyle önemini kaybetmeye başlamıştı. Ancak izleyen yıllardaki büyük bir temizlik operasyonuyla bugünkü popüler haline geldi. Her yıl başı gecesinde buraya bir milyona yakın insan One Times Square’in çatısından konfeti atılışını izlemek için gelir. 90 saniyelik bir gösteri ve ardından insanlar gecenin kalanında ne yapacaklarını düşünürler.
  [​IMG]

  METROPOLITAN SANAT MÜZESİ (THE MET) : New York’un yukarı kuzey kısmı adeta bir kültür merkezi işlevi görür. 5th Avenue ve 57. Cadde müzelerin bol olduğu yerlerdendir. Bunların en ünlüsü ve de en büyüğü Metropolitan Sanat Müzesi’dir. Müzeye turistlerin yoğun ilgisi vardır. Üç milyonluk obje koleksiyonuyla -mısır mumyalarından , baseball kartlarına- müze ilk uğranılması gereken yerlerden.

  MODERN SANAT MÜZESİ (MOMA) : New York’un en büyük müzelerinden biridir ve mimari yapısıyla da dikkati çeker. Her yıl özel koleksiyonların sergilendiği bir yerdir. Müze MOMA ( Museum of Modern Art ) olarak da bilinir. Müzede kendi koleksiyonları dışında Picasso’nun ‘Les Demoiselles d’Avignon’ , Van Gogh’un ‘Starry Night’, Claude Monet ‘nin ‘Water Lilies’ ve Piet Mondrian’ın ‘Broadway Boogie-Woogie’ adlı eserleri de sergilenir.Müze ayrıca ilginç fotoğraf koleksiyonları ve hoş hediyelik eşya mağazasıyla gezilmesi gereken yerlerin başında.

  DİĞER MÜZELER : Frank Lloyd Wright tarafından dizayn edilen Solomon R Guggenheim Müzesi spiral geometrik yapısıyla dikkate değer bir yer.
  Whitney Museum of American Art da modern sanatın örneklerini içinde barındırır. Amerikan Doğal Sanatlar Müzesi de dinazor koleksiyonu ve 30 milyona yaklaşan objeleriyle dikkati çeker. Televizyon&Radyo Müzesi de yağmurdan kaçanlar ya da yürümekten yorulanlar için iyi bir durak. Müzede 75.000 televizyon ve radyo yanına müzedeki 90 konsolun herhangi birinden ulaşabilirsiniz.

  SOHO : SoHo ( South of Houston = Houston’ın güneyi ) sanat galerilerinin, giyim mağazalarının ve de butiklerin yoğunlaştığı bir yerdir. Kendi sınıfında dünyadaki sayılı örneklerinden olan binalarıyla dikkati çeker. Ayrıca bölgedeki mağazaları dolaşmakta hoş olabilir ( Nasılsa kimse sizi satın almaya zorlamıyor!!).
  [​IMG]

  TRIBECA : Tribeca SoHo kadar turistler açısından dikkate değer bulunmasa da adının açılımı SoHo’dan daha hoştur : Tribeca =TRIangle BElow Canal ( kanalın altındaki üçgen ).Tribeca eski depoları, apartmanları, hoş manzaralı restoranları, barları ve Robert De Niro’nun sahibi olduğu Tribeca Film Prodüksiyon Şirketi ile hoş bir yerdir. Burada bir lokal barda oturmuş içkinizi yudumlarken ünlü bir yıldızı görmeniz olağan şeylerdendir.Bu gibi yönleriyle Tribeca görülmeye değer bir yer.

  GREENWICH VILLAGE : The Village (New Yorklular ona böyle derler.) şehrin en popüler yerlerinden biridir. Bölge radikalliğin ve yabancılığın sembolü durumundadır. 1900′lerin başlarında artistler ve yazarlar buraya yerleşmeye başladı, onları ‘Blue Note’ ve ‘Village Vanguard’ gibi ünlü kulüplerde çalan caz müzisyenleri izledi. 1940′larda burası gaylerin toplandığı bir yer konumundaydı, 1960′larda ise hippilerin. Bu şekilde el değiştiren yer aslında birçok ünlü kişiyi içinde barındırmıştı. Jimi Hendrix burada yaşamıştı ve Rolling Stones burada kayıt yapmıştı. Ve söylenenlere göre Bob Dylan ilk esrarlın sigarasını burada yakmıştı. The Village bu özellikleriyle tarihi bir yer niteliğindedir. Kafeleri, dükkanları, gay barları ve de kalabalık Washington Square Parkı ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

  LONG ISLAND : Long Island coğrafik ve de ekonomik açıdan zıtlıklara sahiptir. Zengin ve fakir insanlar, kalabalık ve sakin yerler. Çoğu kimse için Manhattan’dan East River (Doğu Nehri) ‘a yapılacak bir yolculuk bir plaj turu gibidir. Bu tur kalabalık Jones Plajı’nı ve de sessiz Shelter Adası’nı kapsamaktadır. Long Island’a gitmek için Manhattan’dan kalkan Long Island Expressi’ni kullanabilirsiniz ya da Doğu Kısmı’ndan (East Side) kalkan otobüslere de binebilirsiniz. Ayrıca Long Island ile New York’s Penn Station arasında gidip gelen trenleri de kullanabilirsiniz.

  JONES PLAJI’NDAN FIRE ISLAND’A : Jones Plajı çok kalabalık bir yerdir. 10 kilometrelik ( 6 mil ) alan içinde on binlerce insan ve de park halinde ortalama 25.000 araba vardır. Plajın kumu temizdir bu açıdan güneşlenmek için iyi bir tercih olacaktır. Fire Island’ın komşu bölgeleri – sadece feribotla ulaşılabilir – gaylerin uğrak yeridir.

  THE HAMPSTONS : Hampstons , Jones Plajı’na göre daha fazla eğlence olanağına sahip bir yerdir. Bölge Long Island’ın doğusundadır ve sıcak yaz günlerinde bayağı kalabalıktır. Burada Sag Limanı’nda bulunan Whaling Müzesi’ni veya Southampton’daki Parrish Sanat Müzesi’ni gezebilir ya da Montauk Downs’da golf oynayabilirsiniz. Doğu Hampton Hampston’ın kalbi niteliğinde bir yerdir.Bu açıdan önemli bir yerdir.Doğu Hampton’da mükemmel restoranlar ve de gece kulüpleri bulabilirsiniz. Eğer zengin ve eğlenceli yaşamdan hoşlanıyorsanız Hampstons sizin için doğru yer.

  WINE DISTRICT : Wine District Long Island’ı gezerken bir arabaya ihtiyaç duyacağınız tek yer.Burada 13 şarap üretim merkezi bulunmaktadır. Bunlardan ‘Pindar’ en büyük üretim merkezidir ve buraya turlar düzenlenir. Ayrıca burada ücretsiz olarak şarap tatma olanağı da bulacaksınız. Bu geziyi bitirdikten sonra North Fork’un doğusunda bir 17. yüzyıl kasabası görüntüsüne sahip olan Orient’i gezebilirsiniz.Beyaz boyalı evleri hoş bir görüntüye sahip ve yakınında bir plaj da var.

  HUDSON VADİSİ : New York’un kuzeyindeki Hudson Vadisi ilgi çekici kasabaları içinde barındırır. Hudson Vadisi özellikle sonbaharda çok güzeldir. İnsanların çoğu buraya sonbaharda etrafın renk değiştirmesini izlemek için gelir. Eğer manzaralı bir yolculuk yapmak isterseniz nehrin doğu kıyısı boyunca gidebilirsiniz ; ancak aceleniz varsa Taconic State Parkway’i kullanabilirsiniz. Hudson’a gitmek için Grand Central Station’dan kalkan trenleri kullanabilirsiniz. Hudson’da güvenilir araç sayısı azdır bundan dolayı buraları bisikletle gezmek daha mantıklıdır. Ayrıca Hudsın Nehri’nde botla tur da atabilirsiniz.

  Nehrin batı kıyısındaki Harriman State Parkı yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir. Burada ayrıca parkın içindeki üç gölün herhangi birisinde yüzebilirsiniz. Hemen yakındaki Bear Mountain State Parkı ise yürüyüş olanakları, vahşi florası, yüzme, balık tutma, kayak, buz pateni olanakları ile gidilebilecek diğer bir yerdir. Parktaki Trailside Müzesi ve Hayvanat Bahçesi’nde ise sergileri gezebilir ya da kurtarılmış hayvanları görebilirsiniz.turkeyarena.net Parkın kuzeyindeki West Point de ilginç yerlerdendir. Burası Grant, Mac Arthur, Eisenhower gibi askeri dehaların tatbikat yaptığı yerlerdendir. Buradaki askeri binalar dikkatinizi çekecektir. Ziyaret etmekte fayda var.

  TARRYTOWN : Washington Irving hayranları Terrytown’u – Hudson’ın doğu kıyısında – Sleepy Hollow ( Hayalet Süvari ) efsanesiyle bilirler. Buradayken Irving’in evini ve mezarını ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında kasabadaki diğer tarihi evlere de bir göz atmanızı öneririz.

  HYDE PARK : Nehre bakan Hyde Park bir bakıma Franklin D. Roosevelt olarak da bilinir. Çünkü burası onun Beyaz Saray’dayken yaz tatilini geçirmek için geldiği yerdir. Burada Roosevelt’in evini görebilir, onunla ilgili eski fotoğraf ve kasetlere ulaşabilirsiniz. F.D.R ( Franklin D. Roosevelt ) ve eşi öldükten sonra buraya gömülmüşlerdir. Ayrıca F.D.R’nin annesi Eleanor Roosevelt de Hyde Park’ın iki mil kuzeyindeki bir evde yaşamıştır.Bu ev de şu anda bir müze gibidir.

  THE JERSEY SHORE: Burası yaz gelince New Yorkluların akın ettiği yerlerdendir. New Jersey kuzeydeki Sandy Hook’tan güneyde Cape May’e kadar uzanan 205 km ( 127 mil ) uzunlukta bir kıyıya sahiptir. Burası şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Plajları , Atlantic City’deki casinolarıyla gerçekten para basan bir yer konumundadır. Bölgede Long Branch – Bay Head arasında görev yapan trenler vardır. Eğer Jersey’e arabayla gitmek isterseniz Lincoln Tüneli’ni veya George Washington Köprüsü’nü kullanabilirsiniz.turkeyarena.net Ayrıca Gorden State yolunu kullanarak Jersey’de istediğiniz her noktaya ulaşabilirsiniz.

  BELMAR : Belmar’da herkes için bir şeyler vardır. Ancak son zamanlarda daha sakin bir yer haline geldiğini söylemekte fayda var. Artık barlar gece yarısında kapatıyor ayrıca yüksek sesli müzik yayını yapmak ve halk arasındayken içki kullanmak yasak .Bu konularda sıkı polis denetimi var. Spring Lake buradaki en pahalı ve de eğlenceli yerlerden biridir ; ancak daha sakin bir yer arıyorsanız Bay Head size uygun gelecektir. Belmar balık tutmak için de ideal bir yerdir. Ayrıca Long Branch ‘ta ( Belmar’ın 10 km kuzeyi ) sörf yapabilirsiniz.Bununla birlikte Bay Head ve Belmar yüzmek için en uygun iki yer.

  ATLANTIC CITY : 1977′de Atlantic City’ye casinoların gelmesiyle birlikte burası turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Yıl boyunca buraya 37 milyon civarında insan gelir. Eğer kumar oynamayacaksanız buraya gelmeniz için hiçbir sebep yok. Burası kumardan yılda dört milyar dolar kazanmaktadır bu da burayı geliştiren sebeplerden biri. Ancak buradaki kumarhaneler biraz sert olabilir. Burada bir poker makinesinin karşısında mor gözlü birini görmek sizi şaşırtmasın. Ancak her şeye rağmen burası sezon dışında konaklama için iyi bir yer; çünkü buradaki oteller sezon dışında iyi indirimler uyguluyorlar.

  Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten bakabilirsiniz
  New York City Tourism Guide
   


Sayfayı Paylaş