Nevşehir Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 21 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Nevşehir Gezilecek Yerler
  Müzeler ve Örenyerleri
  Nevşehir müzesi
  Ürgüp Müzesi
  Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi
  Göreme Açık Hava Müzesi
  Rahibeler ve Rahipler Manastırı
  Aziz Basil Şapeli
  Elmalı Kilise
  Azize Barbara Şapeli
  Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise
  Yemekhane
  Karanlık Kilise
  Azize Catherine Şapeli
  Çarıklı Kilise
  Tokalı Kilise
  Çavuşin Kilisesi
  Açıksaray Harabeleri
  Aziz Jean Kilisesi
  Özkonak Yeraltı Şehri
  Kaymaklı Yeraltı Şehri
  Mazı Yeraltı Şehri
  Özlüce Yeraltı Şehri
  Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehri
  Tağar (St. Theodore) Kilisesi
  Kırk Şehitler Kilisesi
  Pancarlı Kilisesi
  Mustafapaşa (Sinasos)

  Balonla Seyahat
  Kapadokya’nın simgelerinden biri olmaya başlayan balonlarla yapılan turlar, bölgenin eşsiz güzelliğini görmenin en etkili yoludur. Gökte ağır ağır süzülerek yaklaşık 15 dakika süren balon tur, Kapadokya uygarlığının ve doğal güzelliğinin yürüyerek ulaşılamayan en uzak noktalarına kadar götürür.

  Yamaç Paraşütü
  Uçhisar ve Göreme’de yamaç paraşütü yapılmaktadır.

  Termal Turizm
  Kozaklı Termal Turizm Merkezi: Kozaklı Kaplıcaları, Kayseri-Ankara karayoluna 24 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Her mevsim 27–93 C sıcaklığa sahip olan kaplıca suyu, klor, sülfat, bikarbonat ve kalsiyumdan oluşan bir bileşime sahiptir. Kaplıca suyunun Ph değeri 6,7-7 olup; romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Konaklama için toplam 102 odalı ve 309 yatak kapasiteli motel tesisleri mevcuttur.

  Ürgüp İçmece ve Kaplıcası: Su kaynağı, ilçe merkezinin 5 km. doğusunda bulunmaktadır. Kaplıca suyunun ısı derecesi 14 C olup, tuzlu, kokusuz, gazsız sular gurubundan sayılmaktadır. Deri hastalıklarının tedavisinde su banyosundan ve kaynağın az ilerisindeki kükürtlü çamurdan yararlanılır.

  Bahçeli İçmecesi: Kaynak, Bahçeli köyünün kuzeybatısındadır. Suyu 18 C olan bu içmece fazla gazlı, kokusuz, bikarbonatlı sofra sularını ihtiva eder. Hazmı kolaylaştıran ve böbrekleri temizleyen bu su aynı zamanda sofra suyu olarak da kullanılır.

  Çorak ve Karakaya İçmeceleri: Nevşehir-Avanos karayolu üzerindeki bu içmecelerden; Çorak İçmecesi il merkezine 5 km., Karakaya İçmecesi de 13 km. uzaklıktadır. Alkali düzeyi yüksek, tuzlu ve bikarbonatlı olan Çorak suyu, içme olarak değerlendirildiğinde sindirimi kolaylaştırıcı etki yapmaktadır.turkeyarena.net Sodyum bikarbonatlı ve alkalik sulardan olan Karakaya İçmecesi de mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  Gümüşkent İçmecesi: Gümüşkent kasabasının hemen yakınında bulunan bu içmece, kısmen doğal, betonlaşmış bir havuzun içinde kaynamaktadır. İkinci bir havuzda toplanan su, bahçe sulamasında kullanılmaktadır. Gümüşkent İçmecesi, toprak alkali, bikarbonatlı ve bol karbondioksitli bir maden suyudur. İçme olarak değerlendirildiğinde metabolizma hastalıklarında karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında yararlı olmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş