Nevruz Bayramının Önemi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  21 Mart Nevruz Bayramının Önemi
  Nevruz Bayramı ve Türklerde Nevruz, Nevruz Bayramı Neden Kutlanır, 21 Mart Nevruzun Önemi

  Nevruz, baharın ilk günüdür ve bu gün kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun (gün tün eşitliği) oluştuğu gündür. Güneşin ekvatora dik açı ile gelir. Gece ve gündüz birbirine eşitlenir. Ayrıca hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattındadırlar ve gün ışığı her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

  Nevruz bayramı içerik olarak baharın gelişini kutlamak için yapılan bayramdır. Anadolu Türkleri, Azeriler, Türkmenler, Farslar, Afganlar, Arnavutlar, Kürtler, Zazalar, Gürcüler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar tarafından kutlanır.

  2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir.2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.
   


Sayfayı Paylaş