Network Oku ve Network Komutları

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  [​IMG]

  Network Oku ve Network Yaz Komutları
  Network Oku (Network Read:NETR) komutu, seçilen port (PORT) üzerinden ve tabloda (TBL) tanımlandığışekilde, uzak bir iletişim noktasından okuma işlemi gerçekleştirir. Network Yaz (Network Write:NETW) komutu, seçilen port (PORT) üzerinden ve tabloda (TBL) tanımlandığışekilde, uzak bir iletişim noktasına yazma işlemi gerçekleştirir.

  ENO = 0 yapan hata koşulları:
  • 0006 (endirekt adresleme)
  • Eğer işlem bir hata oluşturur ve tablo durum baytının E biti set olursa
   (bkz Resim 6-4)
  Network Oku ve Yaz komutları uzak bir istasyondan 16 bayt bilgi okuyabilir veya yazabilir.

  Programınızda kullanabileceğiniz Network Oku ve Yaz komutlarının bir sınırı yoktur, ancak aynı anda sadece 8 adet bu tarz komut aktif olabilir. Örneğin 4 Network Oku ve 4 Network Yaz veya 2 Network Oku ve 6 Network Yaz komutu aynı anda aktif olabilir.


  Birbirinin peşisıra okuma ve yazma işlemleri için Network Oku/Yaz Komut Sihirbazı kullanılabilir. Bu amaçla, Tools > Instruction Wizard menü komutunu ve açılan pencereden Network Read/Network Write’ı seçin.

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  [​IMG]

  Resim 65de Network Oku ve Network Yaz komutlarının uygulamasıyla ilgili bir örnek görülmektedir. Bu örnekte, kaseler margarinle doldurulmakta ve dört kutulama makinasından birine gönderilmektedir. Makina, 8 kaseyi bir koliye paketlemektedir. Bir dağıtıcı makina margarin kaseleriyle paketleme makinaları arasındaki akışı kontrol etmektedir. Dört adet S7200 paketleme makinalarını ve bir adet S7200 ve ona bağlı bir TD 200 de dağıtıcı makinaya kumanda etmektedir.

  [​IMG]

  Resim 66de istasyon 2ye erişim sırasında kullanılan alım alanı (VB200) ve iletim alanı (VB300) görülmektedir. S7200, Network Oku komutu ile herbir paketleme sisteminden durum ve kontrol bilgilerini sürekli olarak okumaktadır. Her bir paketleme makinasının 100 koli paketlediği her durumda dağıtıcı bunu not eder ve durum word’ünün silinmesi için Network Yaz komutuyla bir bilgi gönderir.

  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş