Neşet Ertaş Zahidem Türküsünün Hikayesi

Konusu 'Türküler ve Hikayeleri' forumundadır ve Emel tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Neşet Ertaş Zahidem Türküsünün Öyküsü Hikayesi
  Kısaca Neşet Ertaş Zahidem Türküsünün Hikayesi Sözleri ve Yöresi


  Neşet Ertaş'la ün yapan türkümüzün asıl yazarı ve hikayenin esas kahramanı Aşık Arap Mustafa`dır.

  Mustafa`nın babası, o zamanlar, o yörede, düğünlerde derneklerde oynanan Koca Oyunu adlı oyunda “Arap” rolünü oynarmış. Mustafa`yada babasından ötürü Arap lakabı takılmış çevresinde “Arap Mustafa” adıyla tanınmıştır. Yetim ve öksüz kalan Arap Mustafa 10 yaşında Yukarı Hacı Ahmetli köyünden Hacı Bürozade`lerden Mehmet`in yanında çiftçi olarak yetişmeye başlar. Zamanla çalışkanlığıyla, babayiğitliğiyle ve giyimine kuş***** özen gösteren yakışıklı ve mert bir delikanlı görünümüyle herkesin beğenisini ve taktirini kazanır. Bu sıralarda da Mustafa`yetişir ve askerlik çağlarına yaklaştığında da ağasının kızı olan Zahide`ye gönlünü kaptırır, fakat fakir ve kimsesiz olduğundan bu sevdasını bir türlü dile getiremez, sevdası içten içe hergeçen gün büyür.

  Askerlik çağı gelen Arap Mustafa sevdasını söyleyemeden vatani görevini yapmak için askere gider, ama aklı deliler gibi sevdalandığı Zahide`sinde kalmıştır. Köydeki sevdiği dostlarına devamlı mektuplar gönderip Zahide`sinden haber almaya çalışır. En son haberde Zahide`nin başka birisiyle evlendirileceğini ve düğünününde bir hafta sonra olacağının haberini alınca, üzüntüsünden bu türkünün sözlerini şiir olarak söylemiştir.

  Kimi yerlerde bu türkünün sözlerini Arap Mustafa`nın Hektor adında arkadaşının kaleme döktüğü söylenir. Sözleri besteleyen Neşet Ertaş`dır.
   


Sayfayı Paylaş