Neolamprologus cylindricus (Cylindricus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 28 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Neolamprologus cylindricus (Cylindricus)
  Latince Adı: Neolamprologus cylindricus

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Kayalık Bölgeleri

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Orta Derecede Agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Taban

  Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin biraz daha iri olması dışında gözlemlenebilir bir fark yoktur.

  Üreme: 70-100 arası yumurtayı karanlık bir ortama bırakırlar. Yumurtalar hem anne hem baba tarafından korunur. 4-5 günde çıkan yavrular, 14 gün sonunda serbest yüzer hale gelirler.

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 12.5 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 8,6–9,1

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Kayalık alanları çok severler. Üremeleri için ortadan bir delik açılmış testi akvaryuma ters olarak koyulmalıdır. Akvaryum geniş değilse Leleupi gibi yakın türlerle bir arada bulundurulması soruna davetiye çıkaracaktır.

  [​IMG]

  Neolamprologus cylindricus (Silindirikus), pek çok Tanganyika türüne göre oldukça yeni tanımlanmış bir balıktır. Akvaryum piyasasında halen yaygınlaşmaktadır. Vücut formu Leleupi'ye çok benzer. Erişkin halleri özellikle erkeklerde Leleupi'ye kıyasla biraz daha iridir. Açık eflatun renkli gövdesi ve koyu mavi-mor bantları vardır. Yüzgeçlerindeki parıltı canlı yemlerle beslendikçe artar.

  Silindirikusların denge ve yüzme yetenekleri çok gelişmiştir. En dar yerlerden geçerler ve saklanma ihtiyacı duyduklarında bir aralıkta herhangi bir pozisyonda saatlerce durabilirler. Bu özellikleri sayesinde karma akvaryumlarda sert türlere rağmen yara almadan barınabilirler.

  Her iki cinsiyette aynı renk ve desene sahip olduğundan cinsiyet ayrımı zordur. Erişkinlikte büyüklüklere bakılarak ayrım yapılabilse de yavruyken ayrım mümkün değildir.turkeyarena.com

  Üreme olgunluğuna çok geç ulaşırlar. Yavrularına kovuklar içinde bakarlar ve dişiler yavrularına çok bağlıdır. Bir seferde yaklaşık yüz kadar yumurta dökerler. Yavruların gelişimi yavaştır.

  Leleupi, Kalvus gibi türlerle beraber bakılabilirler.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş