Neo-klasik İngiliz Markası Morgan da Türkiyeye Geliyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  EKONOMİK kriz nedeniyle dünyanın pek çok büyük otomobil üreticisinin zarar ettiği dönemde, kâr açıklayan özel otomobil üreticilerinden biri olan Morgan, yıl sonuna kadar Türkiye'de de distribitörlük faaliyetlerine başlayacak.

  Otomobillerinde klasik ruhu korumasına karşın, performans konusunda oldukça başarılı modellere imza atan İngiliz Morgan, Türkiye'de daha çok koleksiyonerler tarafından biliniyor. Türk tüketicisinin Morgan ile olan tanışıklığı ise televizyon dizilerinde karşımıza çıkan klasik otomobil sahnelerine dayanıyor.

  Doğumunu fabrikada izliyor
  1913 yılında üretim hayatına başlayan Morgan, halen aile şirketi olarak yönetiliyor. Geçtiğimiz yıl 850 otomobil üreten İngiliz üretici, kişiye özel ürettiği 'neo-klasik' otomobilleriyle otomotiv sektörünün renkli marklarından biri olarak dikkat çekiyor. Sadece 170 çalışanı bulunan Morgan'ın tüm modelleri tamamen el yapımı. Retro tarzı bu araçların müşterileri, siparişini verdikleri otomobillerinin 'dünyaya gelişini' daha yakından izlemek için fabrikaya 1 haftalık geziler düzenliyor, araçlarının üretimini videoya alıyor.

  Yeni model yolda
  İngiliz üreticinin yeni modeli Eva GT'de, şirketin satışlarına önemli ivme kazandıracak bir model olarak dikkat çekiyor. Morgan'ın ilk dört kişilik modeli olarak tasarlanan Eva GT'de, BMW'den alınan 3.0 litre hacminde, turbo beslemeli ve 306 beygir gücünde bir motor kullanıyor. 2012 yılında seri üretimine başlanması planlanan araç 0-100 km/s hızlanması 4.5 saniyede gerçekleştirirken, maksimum hızı da 275 km/s olarak belirlenmiş.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş