Negatif Limanlardan Pozitif Sulara

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Negatif Limanlardan Pozitif Sulara

  Kitabın Yazarı Oğuz SAYGIN
  Yayınevi ve Adresi Hayat Yayıncılık, İstanbul
  Basım Yılı 1998

  KİTABIN ÖZETİ

  Yazarın özgeçmişi ile başlamak daha faydalı olacaktır. İşte kendi anlatımıyla Oğuz SAYGIN:

  Doğum: İstanbul, 1952.

  İkinci Doğum: 1996 yazı Anthony Robbins'in "Sınırsız Güç" adlı kitabını okumaya başladığı gün.

  Gittiği Okullar: Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu. Okulu "En çok hayal kuran ve en çok dayak yiyen öğrenci" sıfatıyla bitirdi.

  Kemal Atatürk Ortaokulu: Kendisini çok seven ve onun iyi bir yazar olacağını iddia eden Türkçe hocası sayesinde kazasız belasız bitirdi.

  Haydarpaşa Lisesi: Lise 1'de en iyi dersi Edebiyat idi. Lise 2'de bölümünü seçerken kendi arzusu edebiyat bölümüydü. Annesi de onun iyi bir yazar olacağını düşünüyordu. Ancak babasının asker arkadaşlarıyla yaptığı toplantı sonucu çıkan MGK kararlarıyla Fen bölümünü seçti, Lise 2 ve 3'te birer sene sınıfta kaldı.

  İstanbul Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi:Üniversite sonuç belgesinde bu okulun adı yazıyordu. İyi bir niçini olmadığı için bu okulu yedi senede bitirdi.

  Okul hayatından sonra, hiç alışık olmadığı hayat okuluna atıldı. Sırası ile şoförlük, pazarlamacılık, masa tenisi antrenörlüğü, turizmcilik, matematik öğretmenliği gibi işlerle meşgul olduktan sonra şu anda tüm maddi sıkıntıları bitmiş ve çok sevdiği işi yapan mutlu bir insan olarak hayatını sürdürmektedir.

  Yazar kitabında isteyen herkesin hayatta başarılı olabileceğini bunun için mutlaka iyi bir niçini olması gerektiğini, yol gösterici olarak da NLP(Neuro-Linguistic Programming)'i göstermektedir.

  "Beyninizdeki zincirleri kırın" adlı ilk bölümde, yazar verdiği seminerler neticesinde insanlarda meydana gelen değişimin çok ilginç örneğini anlatmaktadır. Ayrıca hayatındaki büyük değişikliklere, topluluk önünde nasıl konuşmayı öğrendiğine, adanmak denilen kelimenin hayatından canlı örneklerle tarifine ve başarıyı anlatırken kendisinin nasıl başardığına değinmiştir.

  Kitabın ikinci bölümü NLP varsayımları ile ilgilidir. NLP bir matematikçi, psikoterapist ve bilgisayar uzmanı olan Richard Bandler ile dil bilimci olan John Grinder tarafından temeli atılan bir bilimdir. Bu bilimin kuralları:

  § İletişiminizin anlamı almış olduğunuz tepkilerdir,
  § Başarısızlık diye bir şey yoktur. Sadece sonuçlar vardır,
  § İnsanlar amaçlarına ulaşmak için yeterli kaynaklara sahiptirler,
  § Her davranışın altında pozitif bir amaç yatar,
  § Güç, amaçlanan hedeflere ulaşabilmektir,
  § İnsanlar algılayabildikleri arasında en iyi seçimi yaparlar,
  § Harita sahanın kendisi değildir,
  § Her zaman bir seçenek daha vardır,
  § İnsan yaşantısının bir yapısı vardır,
  § Eğer bir insan bir işi başarabiliyorsa bunu herkes öğrenebilir.

  "Hedefe doğru" adlı üçüncü bölümde, bizlere hedef merkezli yaşamanın insanlara kazandırdıklarından söz etmektedir. Bu bölümde birtakım başarı kurallarından ziyade, karşılaştığı olaylar ve seminerlerde tanıdığı ilginç insanları anlatmaktadır.

  "Sorular cevaplardır" adlı dördüncü bölümde, bizleri biraz düşünmeye sevk etmek için başarı ve motivasyonla ilgili güzel sözleri düşündürücü bilmecelere dönüştürerek anlatmaktadır.

  Yazar hedefe doğru ilerlemek için hedefe odaklanma, hayatın programlanması, başaracağımıza inanma, öğrenmenin öğrenilmesi, harekete geçmek için beklenilmemesi gerektiğini belirtmiştir.

  İnsanın bir şeyi başarabilmesi için mutlaka inanması gerektiğini söyleyip şöyle bitirmiştir:

  Şüphe engelleri görür, inanç önündeki yolu
  Şüphe karanlık geceleri görür, inançsa gün ışığını
  Şüphe adım atmaya korkar, inanç yükseklere doğru çıkar
  Şüphe sorar, "Kim inanıyor?" diye, inanç cevap verir: "Ben!" diye.
   


 2. desayamu Well-Known Member

  tesekkurler
   

Sayfayı Paylaş