Ne Zamana Kadar Sabah Namazı Kılınır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ne Zamana Kadar Sabah Namazı Kılıabilir

  Sabah namazında ve diğer vakitlerde okunan ezan, vaktin girdiğini ilan etmek anlamında bir çağrı ve haberdir, ramazan ayında herkes oruç tuttuğu için müezzinlerimiz tam imsak vaktinde ezan okurlar. İnsanlar yemeği terk etsin diye. Ama ramazan dışında, ezan saatini daha geniş bir zamana yayıyorlar. Bundan dolayı sabah namazı için imsak saatinede bakabilirsiniz. İmsak saati girdiğinde ezan okunmasa bile namaz kılınabilir.

  Takvimlerde yer alan ve "imsak" olarak bilinen vakit, fecr-i sadık'ın girmesidir. Bu vakitte sabah ezanı okunur ve sabah namazı kılınır.

  İmsak: Sözlük anlamı, tutmaktır. Sabah şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır.

  Sabah namazının vakti fecrin doğmasından (yani şafağın sökmesinden)başlar, güneş doğuncaya kadar devam eder. Güneş doğdu mu namazdan vazgeç. Çünkü o, şeytanın iki boynuzu arasından doğar."
  (Muslim, Mesâcid,173, (612); Ebu Dâvud, Salât 2, (396); Nesâî, Mevakît 15, (1, 260))

  Uyanamayıpta, sabah namazı güneşten sonraya kalırsa?

  Güneşin doğmasıyla başlayan (kırk beş dakikalık) kerahet vakti çıktıktan sonra öğlenin kerahet vakti girinceye kadarki zaman içinde sünnetiyle birlikte farzı hemen kaza etmektir. Bu durumda ne olur? Hiç olmazsa namazı vaktinde kılmama günahına maruz kalan insan, tehiri sürdürme günahına son vermiş, hemen kaza ettiği namazının borcuyla kalmaktan kurtulmuş olur.
   


Sayfayı Paylaş