Nasrettin Hoca'nın Ünlü Fıkraları

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 12 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Nasrettin Hocanın Ünlü Fıkraları
  Nasrettin Hoca'nın Ünlü Fıkraları, Nasrettin Hoca'nın en Ünlü Fıkraları, Nasrettin Hoca'nın Ünlü Fıkraları hangileridir, Nasrettin Hoca'nın en Ünlü en güzel Fıkralarını oku

  Hırsız
  Nasrettin hoca bir gün namaz kılarken evine hırsız girmiş;tam hocanıncüzdanını çalacakken Nasrettin Hoca: Gulhü veallahü felak, arkamdaki salak, hemen cüzdanımı bırak, otur da namaz kılak...

  Sıkarken
  Nasrettin hoca bir gün yolun kenarında kedisini yıkıyomuş. Yoldan geçen arkadaşı hocaya: -Hocam kediyi yıkama ölür. demiş. Hoca aldırış etmemiş ve yıkamış. Arkadaşı dönüşte hocayı tekrar yolun kenarında görmüş. Kedi ölmüştü. adam: -Hocam ben size kediyi yıkamayın ölür demedimmi? demiş. Hoca: -Ben kediyi yıkarken ölmediki sıkarken öldü demiş.

  Ateş Düştüğü Zaman
  Nasreddin Hocanın evine tüccar arkadaşı misafir olmuş. Hoca ona mantı pişirip getirmiş. Arkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış. Boğazının yandığını belli etmemek için başını tavana doğru dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş : -Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız. Hoca hemen : -Boğazına ateş düştüğü zaman, demiş.

  Farz
  Nasrettin Hocanın evine 3 misafir gelmiş üçüde birbirinden oburmuş hoca ne yemek getirdiyse sünnettir diye silip süpürmüşler. O sırada hocanın oğlu gelmiş misafirler aman ne güzel çocuk bu adı nedir diye sormuşlar Nasrettin Hoca farz dır demiş Misafirler aaa nasıl isim bu hiç böyle isim duymamıştık demiş Nasrettin Hocada - yaa sünnet diyeyimde onuda yiyin demiş

  Baklava
  Hoca aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir. -Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu... -Beni ilgilendirmez! -Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu. -O zaman seni ilgilendirmez!

  9 akçe mi 10 akçe mi
  Bir gün nasreddin hoca rüyasında bir adamla konuşuyormuş adam 9 akçe diyormuş. Nasreddin hocada 10 akçe diyormuş. Nasreddin hoca rüyadan uyanmış ellerinde hiç akçe yok. Geri uykuya dalmış ve adama demiş tamam 9 akçe olsun.

  Tutar mı
  Hocanin cani bir gün sarma çeker. Ama elindeyogurtbakraçlari anasi da aglamis ne yapim ne yapim derken aklina göl gelmis. Gelmis gölün kenarina,atmisbakraçlari kenara çikarmis sarmis sigarasini hafif hafif demleniyor. Sonra birden bekçinin düdügünü duymus. Eyvah simdi yandik derken aniden atmis sarmayi bakracin içine sonrada bakraci tutmus göle dökmeye baslamis. O esnada bekçide yaninda bitivermis. Bakmis bakmis anlamamis sonra hocaya sormus ne yapiyorsun diye. Hocada görmüyor musun yogurt mayaliyorum demis. bekçi kahakahalar içinde ilahi hoca koca göl hiç maya tutar mi demis. Hocada ya tutarsa diye cevap vermis. Sonra bekçi ilahi hoca diyip güle güle yoluna devam etmis. Hoca hem keyfine hem yogurda yanarken bekçinin arkasindan bakip simdi bu salak herkese anlatir demis.

  Nasrettin Hocanın Mezar İsteği
  Hoca ölüm döşeğindedir. Evlatlarını toplar ve derki: Yavrum, sizden ben öldüğümde bir şey yapmanızı istiyorum. Onlarda: Buyur babacığım. Hoca: Ben ölünce mezarımı eski harabe bir yere yapın ve gömerken de üzerime kapayacağınız tahtaları eski ve çürük koyun kefenimide yırtık sarın der. Çocuklarıda neden böyle birşey istediğini sorunca. Hoca: Kabir melekleri geldiğinde benim sorgum yapıldı der ve azabtan kurtarırım.
   


Sayfayı Paylaş