Nasıl Kaymakam Olunur

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kaymakam Olma Şartları Nelerdir nasıl olunur
  kaymakam olma şartları, kaymakamlık sınavı başvuru şartları, nasıl kaymakam olunur kpss, 2013 nasıl kaymakam olunur, kaymakamlık sınavı

  Kaymakam olmak için siyasal bilgiler, hukuk veya iktisadi bilimler fakultesinden mezun olmak ve devlet memurluk sınavında belli bir puan ve üzerinde sonuç alma şartı vardır.

  Daha sonra adaylar Mülakat sınavına taabi tutulular, kazanmaları durumunda 2 yıllık eğitime taabi tutulurlar ve bu eğitim sonunda 1 yılda yurt dışı ingilizce eğitimi ardından görev yerlerine atanarak kamu hizmeti olan kaymaklık vazifesine başlarlar.

  Kaymakam olabilmek için önce hukuk, siyasal bilgiler, kamu yönetimi, işletme, iktisat veya benzer iktisadi ve idari bilimler fakültesinin bir bölümünden mezun olmanız gerekmektedir (açık öğretimin ilgili bölümleri de dahildir). İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’ne denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden birinden mezun olmanız da kabul edilir.

  Mezun olduktan sonra A grubu kpss sınavından kpss37 puan türünden yüksek bir puan elde etmelisiniz (sınava mezun olabilecek durumda olan son sınıv öğrencileri de girebilmektedir).

  Kpss37 puanı nasıl hesaplanır
  Genel Yetenek %10 + Genel Kültür %10 + İktisat %20 + Hukuk %10 + Maliye %10 + Kamu Yönetimi %40 = %100

  Kpss sınavında bu bölümlerden yanlışta olsa en az 1 soruyu işaretlemeniz gerekir yoksa kpss37 puan türünüz otomatik olarak hesaplanmaz.

  İçişleri Bakanlığı her sene yaptığı kaymakamlık alım ilanlarında minimum kpss puan barajını açıklar. Örneğin kpss37 puan türünden 75 ve üzerin alanlar der. Fakat başka bir şartta alınacak personel sayısının 4 katı mülakata çağırılcak dediği için esas puan barajı 80-85′e çıkabilmektedir. Bu yüzden kpss37 puan türünden alabileceğiniz maksimum puanı almaya çalışın.

  Çağrılan adaylar ilk önce yapılan yazılı mülekat ve daha sonrasında yapılan sözlü mülakat ile secilirler. Başarılı olan adaylar kaymakam yardımcısı olarak göreve başlar. Kısa bir süre kaymakam yardımcılığı yaptıktan sonra kaymakam olarak göreve başlarlar.

  Yazılı ve Sözlü Sınav Konuları
  Sınav konuları Ekonomi, İdare Hukuku, Anayasa, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, İnkilap Tarihi ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında Yapılan Düzenlemeler gibi konulardan seçilmektedir. Sözlü sınavlarda adayların bilgisinin yanında sözlü ve fiziki temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama becerisi, ikna gücü gibi özellikleri de ölçülmektedir.

  Kaymakam Ne Kadar Maaş Alır
  Yeni göreve başlayan bir kaymakam 2000TL civarında bir maaş alır. Kademesi arttıkca maaşı da artar.

  Kaymakam Nereye Bağlıdır
  Kaymakamlar direk olarak görev yaptıkları ilin valisine bağlıdır. Bakanlık olaraksa İçişleri Bakanlığına bağlıdırlar.

  kaymakamlık şartları ,kaymakam nasıl olunur hakkında bilgiler
   


Sayfayı Paylaş