Nasıl Erken Uyanılır

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sabah nasıl erken uyanılır kalkılır? Çalar saat kullanmadan nasıl uyanılır? Tüm bu merak ettiklerinize yazımızın devamında ulaşacaksınız;

  Eğer sizlerinde sabah erken uyanmak gibi büyük bir sorununuz varsa yazımızın devamından nasıl erken uyanılır hususunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca dinende Müslüman olan bir kişinin erken kalkması gerekmektedir. Müslüman dediğin kişi asla güneşin üzerine doğmasına izin vermez sözüyle sabah erken kalkmanın fazileti vurgulanmak istenmiştir. Gelin sabah nasıl erken kalkılırmış birlikte göz atalım.

  Öncelikle bir ritim yakalayın

  • Her gün saat kaçta uyanmanız gerektiğine karar verin.

  • Çalar saatinizi her gün karar verdiğiniz saate kurun. Böylelikle vücudunuzun günlük döngüsünü her gün aynı saatte kalkmak üzere eğitmiş olursunuz.

  • Her gün ne kadar uyumaya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Koala gibi uyumadığınız sürece normalsiniz.

  • Her gece aynı saatte yatağa girmeye çalışın. Başlarda zor gelebilir, "Gece daha yeni başlıyor" hissiyatına kapılabilirsiniz ama biraz çaba gösterirseniz yatma konusunda da bir ritim yakalayabilirsiniz.

  • Artık şu çalar saat denen zımbırtıyı bir kenara koyun. Yatış ve kalkışlarınızı bir rutine bindirirseniz, bazı zamanlar erken veya geç yatsanız bile vücudunuz aynı saatte kalkmaya hazır olacak "Abi ben kalktım hoppa" diyecektir.

  Biyolojik saatinizi kurun

  • O sabah kaçta kalkacağınıza karar verin. Bu her sabah değişebilir. Böylece vücut bir saat öncesinden kendisini uyanmaya hazırlıyor ve hormon salgılamaya başlıyor.

  • Her gün saat kaçta yatağa gittiğinizi not edin.

  • Uyanmanız gereken saat ile yattığınız saat arasındaki süreyi hesaplayın. Uyku periyodları genel olarak doksanar dakika şeklinde seyreder. Böylece hafif uyku denilen kısımda uyanma şansınız olur.

  • Yatağa girdiğinizde hangi saatte kalkacağınızı gözünüzün önünde canlandırın. Hayal kısmını fanteziye dönüşecek kadar abartmayın.

  • Siz gene de çalar saatinizi kurun. Sabah saat çalmadan birkaç dakika önce uyandığınızda şaşırıp sevinme kısmını abartmayın, iyi sabahlar!

  Duyularınızı kullanın: Uyanmak duyularla algılanabilecek dış etkenlerden tetiklenebiliyor. Işık ve ses (ki çalar saat de bu yüzden uyanmak için kullanılır) gibi dış etkenler günlük ritme aldırmadan uyanmayı tetikleyebilir.

  Misal mi istiyorsunuz, buyrun:

  Işık: Zihniniz ışığa tepki verir ve uyanmanızı sağlar.

  O yüzden perdeleri, panjurları açın. Yatağınızın konumuna da güneş ışığına göre ayarlayın ki güneş ışığına tam zamanında yakalanabilesiniz.

  Ses: Çalar saat dışındaki sesler de insanı uykusundan uyandırır. Uyanmanız gereken vakit hangi seslerin fazlalaştığına (otomobil alarmları, sokak satıcıları, kedi, goril) dikkat edin, bunları duymaya çalışın.

  Koku: Kahve makinenizi uyanacağınız saate kurup kahve kokusunun o davetkâr kokusuyla uyanma lüksünü yaşayabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş