Nasıl Dua Edilir?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Duanın yapılış şekli nasıl olmalıdır, makbul dualar nelerdir?

  Duanın nasıl yapılması gerektiği hakkında yüce Rabbimiz bize yol gösteriyor ve açıkça, başka hiçbir izaha gerek kalmayacak şekilde; “Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. ... Allah'a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah'ın rahmeti çok yakındır.”(1); “Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle, sabah akşam Rabbini an. Gafillerden olma.”(2) buyuruyor.

  Yine, dua etmekten kibirlenip kaçınmak gibi, dua ederken de tiz perdeden bir sesle ve ölçüsüzce ellerini avuçlarını açarak, büyüklenerek dua etmekten men ediyor ve mütevazi bir şekilde, kapısında bir dilenci gibi, boynu bükük ve kalbi kırık, dudağı buruk ve mahzun bir eda ile dua edilmesini emrediyor(3)

  Dua, yalnız Allah için ve Allah’a yapılır. Yani, insan istediğini sadece Ondan ister, başkasından bir şey istenmez. Çünkü, “El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır.”(4)

  Ayrıca, Cenabı Hakkın en hoşlandığı ve kabule en şayan olan dua da, herkesin uykuda veya başka işlerle meşgul olduğu gafil saatlerde yapılan duadır. Büyükler hep bu vakitleri gözleyip dua etmişlerdir. Peygamberimiz (s.a.v) de, en geniş kapsamlı dualarını gece namazından (teheccüd) sonra yapmıştır. Uykuyu, gafleti bir kenara bırakıp, gecenin bir kısmında uyanık bulunarak münacatta bulunmak insanı Allah’a yaklaştırır. “Korkuyla ve umutla Rablerine yalvarmak üzere (ibadet ettikleri için), vücutları yataklardan uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.”(5)

  Mühim bir iş için duaya başlamadan önce sadaka vermek ve iki rekat namaz kılıp abdestli ve kıbleye yönelik olarak dua etmek, önce Allah’a hamd edip sonra da Peygamberimize salavat getirmek, duanın kabulü için önemli şartlardan biridir. Dualar için belli vakitler ve uygun saatler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Ezan ve kamet arası, ezan okunurken, gecenin sonunda, farz namazların ardından ve özellikle sabah namazından sonra, secde halinde, Kabe ve Mescid-i Nebevi gibi mübarek yerlerde, üç aylarda ve kandil gecelerinde, ramazan ayında ve kadir gecesinde vs. gibi. Bir de duası reddedilmeyen kimseler ve reddedilmeyen dualar vardır. Bunlar da, başta anne ve babanın evladına duası, misafirin duası, mazlumun duası müminin mümine gıyabında yaptığı dua.

  Kaynaklar: (1) A’raf, 7/55-56. (2) A’raf, 7/205. (3) A’raf, 7/206. (4) Ra’d, 13/14. (5) Secde, 32/16.

  Nasıl Dua edilir? Duaya Nasıl Başlanır?

  1) Duaya başlamadan önce ilk olarak abdest alınmalıdır.
  2) Kıbleye yönelmeli.
  3) Besmele çekilmeli. "Bismillahirrahmanirrahim"
  4) Tevbe edilmeli, günahların afvı istenmelidir. En kısa tevbe şudur: "Estagfirullah, estagfirullah, estagfirullahel azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyümü ve etübileyh"
  5) Allah'a çokça hamd etmeli. Peygamber efendimize salavat getirmeli.
  Hamd sudur:"Elhamdulilllah" 3 kere.
  Salavat: "Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"
  Her ikisi tek seferde söyle okuyabilirsiniz: "Elhamdülillahi rabbil alemiyn. Vessalatü vesselamü ala Resulina Muhammedin ve ala alihi ve sabhibi ecmaiyn."
  6) Sonra Subhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab" denmeli.
  7) Sitede yer alan dualardan istediğinizi okuyup bitirdikten sonra, Allah'tan dileginizi istersiniz.
  8) Duayı bitirmek için su okunmali: "Subhane Rabbike Rabbil-izzeti amma yesifun. Ve selamun alel-mürseliyn .Velhamdülillahi Rabbil alemiynel Fatihah ve messalavat"denir.

  Şu sekilde tekrar salavat getirilir: "Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed" deyip Fatiha süresi okunur.

  "Amin" deyip dua bitirilir.
   


Sayfayı Paylaş