Nasıl Dua Edilir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Dua etmek ile ilgili hadisler, Nasıl dua edilmelidir?

Dua, Rabb’imize karşı yapılan çok sırlı, gizli ve kudsî bir ubudiyettir. Evet, o, en hâlis bir kulluk tavrıdır. Dua, insanın ihlâs ve samimiyetle Rabb’isine yönelip O’ndan bir şeyler dilemesi hâlidir.

Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allah'a iletiriz.

Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.
    Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır.

DUA ederken bazı hareketler oldukça önemlidir.

Dua ederken, kollar, koltuk altı görülecek bir şekilde yana açılıp, eller, yüze paralel bir şekilde öne uzatılmalıdır. Takriben yüzden 30 santim mesafede parmak aralıkları hafif açık olan ellerin, parmaklardan çıkan ışınların, alından çıkan ışınlarla ilerde bir birleşim yapacak şekilde yönlendirilmesi son derece faydalıdır.

Bakın bu konuda Hazreti Rasûl aleyhi's-selâm ne buyuruyor:

"Herhangi bir kul, koltuğunun altı görülecek şekilde ellerini kaldırır ve Allâh'dan bir dilekte bulunursa; acele etmediği takdirde kesinlikle duasına icabet edilir.

• Acele nasıl olur yâ Resûlallah?..

• Dua ettim ettim, kabul olmadı, der"(de vazgeçer)... işte bu yanlıştır; dua yerine gelene kadar ısrar etmek gerekir."

Sayfayı Paylaş