Nasıl Ders Çalışılmalı

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Çocuklar Nasıl Ders Çalışılmalı?

  Ders çalışmak için en verimli olduğunuz saatleri en verimli olduğunuz derslere ayırmaya özen gösterin. Başarılı olmak istiyorsanız mutlaka düzenli bir ders çalışma programınızın olması gereklidir. Bunun için yapmanız gereken ilk şey kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamakla işe başlamalısınız.

  Hazırladığınız programı çalışma masanızda sürekli görebilecek şekilde elinizin altında kısacası göz önünde bir yere yerleştirin. Ders çalışma programı hazırlarkan rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz. Rehberlik servisi sizin için en verimli ve en uygun şekilde olacak bir ders çalışma programı hazırlayacaktır.

  Ders nasıl çalışılır? Ders çalışmak için kurallar nelerdir?

  Ders çalışma süresi ara vermeden 45- 50 dakika olup, 10 ar dakikalık ara verilmelidir. Süreyi daha fazla tutmak, zamanla çalışma isteğinin yok olmasına neden olur. Süreyi daha az tutmak, yeterince konunun öğrenilmemesine sebep olur.

  Ders çalışma programının olmazsa olmazları nelerdir?

  Okulda öğrenilen konular mutlaka eve gelince tekrar edilmeli. Verilen ödevler zamanında eksiksiz yapılmalı. Ödev yapmak hem öğrencinin sorumluluk bilincini geliştirir hem de, tekrar yapılmış olacağından konular pekişir. Sınava çok az bir zaman kala ders çalışmak strese sebep olacağı için öğrenilenler (tam öğrenilemeyenler) sınav esnasında hatırlanmaz.

  Neden kendimi derse veremiyorum?

  Özellikle SBS ve Üniversite Sınavına hazırlanan öğrencilerin, yakındıkları ortak sorudur. Bunun tek nedeni motivasyon eksikliğidir. Motivasyonu tam olan bir öğrenci ile motivasyon eksikliği olan öğrenci davranışları farklıdır. Motive olan öğrencide ilgi, dikkat, çaba gösterme, derse odaklanma ve kararlılık hakimdir. Genellikle başarısız öğrencilerin motivasyonları eksiktir.

  Peki motivasyon nasıl sağlanır?

  Çalışma isteğinin oluşması ve sürekliliğin olması için herkesin kendine bir hedef belirlemesi gerekiyor. Hedefi olmayan öğrenci, başarıya hiçbir zaman ulaşamaz. Hedeflerinize ulaşabileceğinize olan inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin. Eksiklerinizi iyi belirleyin. Ders çalışmaya başlarken, ders çalışmalıyım gibi genel bir amaçla değil, hangi dersin hangi konusuna çalışacağınıza net karar verip öyle başlayın.

  Motivasyonu bozan etkenler;

  Psikolojik durum, fiziksel ortam ve bedensel ihtiyaçlardır. Bedensel ihtiyaçlarınız tam, fiziksel ortamm uygun olduğu halde, psikolojik durumlar ( derste hayal kurma, başaramayacağım endişesi, …) bozuksa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

  Son olarak tüm öğrencilerin önemle üzerinde durması gereken önemli noktaya değinmek istiyorum; ders derste öğrenilir. Derste dersi iyi takip edin, ders haricindeki başka şeylerle ilgilenmeyin, öğretmenin anlattıklarını mutlaka not edin. Anlamadığınız soruyu çekinmeden sorun.

  Başarılar. (Milliyet Blog)
   


Sayfayı Paylaş