Nanoteknolojinin Tekstildeki Yeri

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Nanoteknolojinin Tekstilde Uygulamaları

  Tekstilde kullanılan malzemelere nanometre boyutlarında farklı özellikler kazandırılmasının çok önemli gelişmelere yol açacağı düşünülmektedir. Örneğin çorap ipliğinin gümüş nanoparçacıklarla katkılandırılması, çorap içerisinde bakteri ve mikrop barınmasını engelleyeceğinden, koku oluşumu önlenmiş olacaktır. Su sevmeyen (iten) kumaşlardan üretilmiş tekstil ürünlerinde kirlenme engellenmiş, dolayısıyla yıkama ve tekrar ütüleme ihtiyacı en aza indirilmiş olacaktır. Böylece su sarfiyatı azalacak, hatta belirli bir süre sonra çamaşır makinelerine gereksinim kalmayacaktır. Nanomalzemeler kullanılarak daha önce hayal bile edemediğimiz, çok çeşitli fonksiyonlara sahip kumaşlar elde edilmektedir. Bunu ülkemizde Damat TWEEN ADV, Nanoteknoloji ile üretilen “Sihirbaz Gömlekleri” ile 2009 yılında piyasaya sunmuştur.

  Parfüm kokan tekstillerin nasıl oluştuğuna bakılacak olursa : Önce nanolifler denen saç telinden 1000 kat daha ince lifler üretilmektedir. Bunun için bir polimer, çözücü içinde çözülüp buna voltaj uygulandığında nanofiberler oluşmaktadır. Nanofiberler üretmek için sıradan tekstillerde kullanılan malzemelerden yararlanılmaktadır. Ama bunlar bildiğimiz makara ipliği gibi tek ve uzun lifler halinde değil, rastgele üst üste yığılmış saman çöplerine benzemektedir. Lifler nanoboyutta olduğu için aralarındaki boşluklarda öyledir. Dolayısıyla bunlardan gaz filtrasyonu, sıvı filtrasyonu ve nanoparçacık filtrasyonundan yararlanılmaktadır. Somut kullanım alanı olarak hava filtreleri, araştırma laboratuarlarındaki ‘temiz odaların’ korunması, hastane uygulamaları sayılabilmektedir.turkeyarena Önemli bir kullanımı da alerji yapan maddelerin solunum yolundan uzak tutulmasında nanofiber yüz maskeleri ve araba filtreleri, polenleri geçirmemektedir.

  Güzel kokan kumaşlarda ise nanofiberlerin üzerine mentol dökülmesiyle elde edilmektedir. Mentolü tutan bir maddenin de eklenmesiyle aslında çok uçucu olan mentol 200 derece ve üzerinde sıcaklıklarda bile kumaş üzeride, üstelik 1 yıl tutulabilmektedir.

  Akıllı fiberler için nanofiberlere ‘cyclodextrin’ denen bir malzeme eklenmektedir. Nanofiberler üzerine yerleştirilen cyclodextrinler kovuklu yapıları sayesinde ortamdaki zararlı maddeleri hissetmektedir. Mentol de bu kovuklara girdiği zaman uzun süre kalmakta ve yüksek sıcaklıklara dayanabilmektedir.

  Cyclodextrin kötü kokuları da hapsetmektedir. Bu da şu şekilde olmaktadır: İçlerine mentol yerleştirilmiş kumaşlardan yapılmış giysiler giyildiğinde, terlerken güzel kokular saçılabilmektedir. Kumaştaki cyclodextinlerin içindeki mentoller, terin neminden etkilenerek dışarı çıkmakta ve kötü kokuları hapsetmektedir.

  Nanoteknolojinin sağladığı olanaklar sınırsızdır. Yakın bir gelecekte giyilen tişörtler üzerindeki sensörler sayesinde kişinin kalp atışları, vücut ısısı ve kan şekeri düzenli olarak kontrol edilerek, istenmeyen bir durum olduğunda kişinin kendisi veya kablosuz bir hatla doktoru bu durumdan haberdar edilebilecektir.
   


Sayfayı Paylaş