Nanoteknolojinin Gıda Alanında Kulanımı

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Nanoteknolojinin Gıda Alanındaki Uygulamaları

  Gıda maddelerinin, nanoteknoloji ile sağlığa uygun ve taze tutulmasının yanı sıra, gömülü nanoalgılayıcılar sayesinde gıda içindeki tüm değişimler izlenebilmektedir. Ambalaj sanayinde, özellikle gelişmiş sanayi ülkeleri büyük araştırma yatırımları yapmakta ve nanoteknolojide yaşanan gelişmelerle gıda ve içecek maddelerinin kalitesi arttırılmakta, gıda sanayindeki üretim ve pazar paylarını arttırmaktadır.

  Nanoteknolojinin gıda alanındaki uygulama alanları ise şunlardır:

  Yiyecek ürünlerinin saklanmasında, plastik ambalajın nanokil taneciklerinin kullanılarak geliştirilmesi: Nanokil tanecikleri oksijen, karbondioksit ve nemin geçişini engelleyerek saklanan besin maddelerinin taze kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda plastiği daha hafif, güçlü ve ısıya dayanıklı yapmıştır. (kimyasal devi bayarsaydam üretmektedir.)

  Plastiğe nanokristaller gömerek moleküler gaz içermez ambalaj geliştirilmesi: Günümüzde biraya 6 aya kadar raf ömrü kazandıran plastik ambalajlar üretilebilmektedir. Plastiğe ömrünü 18 aya kadar arttırabilecek bir ambalajlama tekniği üzerinde çalışmaktadırlar.

  Nanoteknolojik yöntemlerin antimikrobiyal akıllı ambalaj geliştirmede kullanımı.

  Gıda ambalajında gömülü algılayıcılar ve aktif dil teknolojisi: nanotanecikli filmler ve üzerinde gömülü algılayıcılar olan ambalajlarla patojenler saptanabilmektedir. Bu teknolojiye "elektronik dil teknolojisi" adı verilmekte ve bu algılayıcılar çok küçük maddeleri algılayıp renk değişimi şeklinde tüketiciye gıda maddesinin bozulmaya başladığını ya da gıdanın tazeliğini yitirdiğini bildirmektedir.

  Nanoteknolojik gıda ambalajında biyodeğişim komutla salınım: Bu yöntem Hollanda’da geliştirilmiştir. Bir ambalaj, içindeki gıda maddesi bozulmaya başladığında ambalaj koruyucu bir kılıf oluşturmaktadır.

  Nanoteknoloji ile barkodlama ve etiketleme: Bir nanobarkod alternatif ve nanoölçekte gözetleme etiketleme biçimidir. Nanoetiketleme, üretimden, restoranda, markette, ürün satın alındıktan sonra vs. izleneme olanağı sağlar. Nanoalgılayıcılarla beraber paketler, patojenlere, ısı değişimlerine ve sızıntıya karşı izlenebilmektedir.

  Nanoteknoloji üreticiye, malzemenin yapısını moleküler ölçüde değiştirerek gerekli malzeme özelliklerini elde etme olanağı sağlamaktadır. Birçok gıda malzemesi, plastiklerin nanoyapıyla sağlanan gaz/su buharı geçirgenliğiyle korumaya alınarak tüketicinin aradığı özelliklere kavuşmaktadır.

  Nanotaneciklerin eklenmesiyle insanlar daha fazla ısı ve ışık dirençli, daha kuvvetli mekanik ve ısıl performans gösteren ve daha az gaz emilimi olan şişe ve ambalaj malzemesi üretebilmektedir. Bu özellikler ürünün raf ömrünü uzatmakta, lezzetinin ve renginin bozulmasını engellemekte, ulaşımını ve kullanımını kolaylaştırmaktadır.turkeyarena Dahası, nanoyapılı filmler gıdaları bakterilere karşı korumakta ve mikro organizmalardan arınmasını sağlamaktadır. Ambalajın içindeki nanoalgılayıcılar tüketicinin, ambalajın içinde ne olduğunu anlamasını sağlamakta, besin bozulmadan tüketiciyi uyarabilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş