Nanenin Cilde Faydaları

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Nanenin Cilde Faydaları
  Nanenin en çok kullanıldığı ürünlerden biri, yüz temizleyicileri. Çünkü anti-bakteriyel. Yani yüzdeki mikrobu temizliyor, barınmasına izin vermiyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda yüzde cilt sorunlarına neden olabilecek 22 bakteriye karşı etkili olduğu belirlenmiş. Ayrıca cilt bakımlarında buharla birlikte kullanılması, derinin derinlemesine temizlenmesini sağlıyor. Yüz için içeriğinde nane bulunan yüz temizleme sabunu, tonik ve haftada bir kez kullanılan maskeler giderek popürlerleşiyor.

  Nanenin sağlık ve güzellik amaçlı bir başka kullanım alanı ise diş macunları! Naneli ürünlerle yapılan temizlikten sonra hissedilen ferahlık ve temizlik duygusu, diğer maddelerle kıyaslanamayacak nitelikte. Ayrıca saç temizliği ve bakımında kullanılan nane içeren ürünlerin de saç sağlığını, dolaşımı artırdığı için olumlu olduğuna inanılıyor ancak henüz veri yok.

  Cildimizin canlılığı adeta ruhumuzu yansıtır insanlara. Ama bu canlılığın sürekli olmasını sağlamak için bizimde biraz çaba göstermemiz gerekir. Sizlere nane maskesi tarifi vereceğiz. Nane zaten kokusu ile ferahlık veren bir bitki. Şimdi bir diğer iyi tarafı cildimizi de canlandıracak.

  Üç avuç nane yaprağının üzerine kaynar su dökülerek bir gün beklenir. Bir gün sonra süzülen iki fincan nane suyuna bir çay kaşığı menekşe yağı, bir çorba kaşığı kaymak ve bal ilave edilir. Hazırlanan karışıma mısır unu ilave edilerek krem kıvmına gelinceye kadar yoğrulur. 15-20 dakika cildinizde beklettikten sonra önce çok sıcak olmayacak şekilde sıcak su ile arkasından da soğuk su ile cildinizi yıkayın. Yüzü nemlendirerek ona güzellik ve canlılık sağlayan naneli maske, aynı zamanda koruyucu olarakta ellere ve diğer uzuvlara tatbik edilir. Hazırlanan bu güzellik kremi şampuan olarak kullanıldığında da saçlara ayrı bir canlılık verir.
   


Sayfayı Paylaş